loader image

جستجو

Has Ukraine joined Israel's war with Iran

امواج مدیا:
آیا اوکراین به جنگ اسرائیل با ایران پیوسته است؟

مرکز مطالعات سورین

چکیده

نشریه «امواج مدیا» در یادداشت خود به بررسی این سوال پرداخت که آیا اوکراین به جنگ اسرائیل با ایران پیوسته  است؟

فهرست مطالب

به گزارش مرکز مطالعات سورین، نشریه امواج مدیا در یادداشت خود نوشت:  ایران می‌گوید در شبی که طبق گزارش‌ها پرحادثه بوده و در چندین استان آتش‌سوزی و انفجارهایی رخ داده، حمله‌ای پهپادی به یک کارگاه نظامی را خنثی کرده است.

تهران رسماً مسئول این حمله‌ی پهپادی در اصفهان را مشخص نکرده است.

با این حال، یک منبع بلندپایه‌ی سیاسی در پایتخت ایران که خواست نامش فاش نشود، به امواج مدیا اشاره اعلام کرد که اوکراین به‌عنوان یکی از مسببین احتمالی معرفی شده است.

رسانه‌ی وابسته به شورای عالی امنیت ملی ایران نیز در این مورد نسبت به «تبعات سنگین» هشدار داده است، مگر اینکه دولت اوکراین از این حمله اعلام برائت کند.

در همین حال، برخی دیگر ادعا می‌کنند که آذربایجان نیز که ممکن است در کنار اسرائیل(رژیم صهیونیستی) نقشی داشته باشد.

در بیانیه‌ی این وزارتخانه آمده است که از سه پهپاد برای هدف قراردادن این تأسیسات استفاده شده بود که یکی مورد اصابت پدافند قرار گرفت و دو فروند دیگر منفجر و ساقط شدند.

طبق این بیانیه، این حمله حوالی ساعت ۱۱:۳۰ شب به وقت محلی رخ داد و تلفات جانی نداشت و تنها «آسیب جزئی» به سقف تأسیسات وارد کرد.

تصاویر پخش‌شده توسط رسانه‌های حکومتی تأکید دارد که ظاهراً به دلیل آن‌که امنیت این تأسیسات تقویت شده بوده، خسارت اندک بوده است.

در تاریخ ۹ بهمن، یک روز پس از این حمله، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه، از این «اقدام بزدلانه» انتقاد کرد و قول داد که این‌گونه اقدامات بر «پیشرفت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران» تأثیری نخواهد داشت.

از طرفی توییت یکی از مشاوران ارشد دولت اوکراین در روز ۹ بهمن که با اشاره به «شب انفجار‌ در ایران»، اعلام کرد «اوکراین به شما هشدار داده بود»، جنجال‌برانگیز شده است.

رسانه‌ وابسته به شورای امنیت ملی بی‌درنگ در مورد این توییت مقام اوکراینی نوشت که « کی‌یف تلویحاً شراکت در اقدام علیه ایران را اعلام کرده، با توجه به بیان ادعاهای مشابه از سوی مراجع نیمه‌رسمی اسرائیل(رژیم صهیونیستی).

این موضوع نه تنها از راهبرد مشترک آن‌ها در تهدید امنیت ایران خبر می‌دهد، بلکه در صورت عدم برائت رسمی دولت اوکراین، تبعات سنگینی برایشان در پی خواهد داشت.»

محمد شلتوکی، گزارشگر امور نظامی خبرگزاری رسمی ایرنا، در ۹ بهمن ادعا کرد که این مجموعه «در سال‌های گذشته» نیز هدف قرار گرفته است، اما این رویدادها رسانه‌ای نشدند.

خبرگزاری دولتی ایرنا در ۹ بهمن «شایعات» آنلاین درباره‌ی حوادث دیگر در ایران را رد کرد و علت آتش‌سوزی آذرشهر را نشت نفت ناشی از «فرسودگی لوله» عنوان کرد.

معمولاً اسرائیل(رژیم صهیونیستی) مظنون به انجام حملات به تأسیسات حساس هسته‌ای و نظامی ایران است و برخی حمله‌ی اصفهان را به تل‌آویو نسبت می‌دهند، اما برخی گزارش‌ها مدعی هستند که دشمن اصلی ایران در این حمله دخالتی نداشته است.

رسانه‌های سعودی در تاریخ ۹ بهمن به نقل از منابع آمریکایی ناشناس ادعا کردند که آمریکا و یک متحد ناشناس، در این حمله همکاری کردند. به گفته‌ الحدث، کشور دوم، اسرائیل(رژیم صهیونیستی) نبوده است. طبق گزارش‌ها، آمریکا به‌دنبال ارسال این پیام به ایران بود که با ارائه‌ موشک‌ها از سوی جمهوری اسلامی به روسیه، مدارا نخواهد کرد.