loader image

جستجو

Erdogan has benefited from Russia's defeat in Ukraine

وار ان راکس:
 اردوغان از شکست روسیه در اوکراین سود برده است

مرکز مطالعات سورین

چکیده

نشریه «وار آن راکس» نوشت: از زمان تهاجم روسیه به اوکراین، آنکارا مشتاق است تا موفقیت منحصر به فرد خود را در ایجاد تعادل بین هر دو طرف درگیری به نفع ترکیه، ناتو و جهان اعلام کند.

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین، نشریه وارآن راکس در مطلب تازه خود به‌قلم «نیکلاس دانفورث» نوشت: این هفته اردوغان بارها تهدید به حمله به یونان کرد، سپس رویکرد تحریک‌آمیز غرب در قبال روسیه را محکوم نمود.

و با این حال، از زمان تهاجم روسیه به اوکراین، آنکارا مشتاق است تا موفقیت منحصر به فرد خود را در ایجاد تعادل بین هر دو طرف درگیری به نفع ترکیه، ناتو و جهان اعلام کند.

این رویکرد منعکس‌کننده تاکید اردوغان بر دنبال کردن یک سیاست خارجی مستقل است.

سیاست‌گذاران آمریکا علاوه بر شمردن امتیازات خود، می‌توانند این را به‌عنوان یادآوری برای دست کشیدن از نگرانی در مورد چگونگی روابط با ترکیه در نظر بگیرند.

حمله به اوکراین به‌عنوان دلیلی مطرح شده است که چرا غرب باید بیشتر از اردوغان در تلاش برای ترمیم روابط با ترکیه باشد. اما پاسخ آنکارا خلاف این را نشان می‌دهد.

آنکارا نشان داده است که به تغییر شرایط ژئوپلیتیکی با چشم‌اندازی به سمت تأمین منافع فوری آن‌ها پاسخ خواهد داد.

قبل از حمله روسیه، آنکارا نیز روابط قوی با اوکراین برقرار کرده بود. اردوغان پیوسته از الحاق کریمه به‌ویژه با اشاره به جامعه تاتارهای کریمه انتقاد می‌کرد.

به طور واضح، هنگامی که تهاجم رخ داد، اردوغان از ناتو به دلیل شکست در مهار تهاجم پوتین انتقاد کرد، در حالی که در همان زمان بسیاری از رسانه‌های طرفدار دولت ناتو را به تحریک روسیه متهم کردند.

از نظر امنیتی، تصرف کل سواحل شمالی دریای سیاه توسط روسیه نیز خطر بلندمدت قابل‌توجهی برای ترکیه به همراه خواهد داشت که مقابله با آن بدون تشدید همکاری ناتو دشوار خواهد بود.

در آغاز تهاجم، بسیاری از ناظران پیش‌بینی کردند که ترکیه به دنبال اجتناب از جانبداری خواهد بود، اما در نهایت مجبور خواهد شد. با این حال، تاکنون ترکیه این کار را انجام نداده است.

شناخت این واقعیت، دست واشنگتن را برای واکنش آزاد می‌گذارد تا منافع خود را بدون نگرانی از همراهی ترکیه با امتیازات بیشتر دنبال کند.

هر سیاستی که ترکیه در قبال اوکراین انجام داده، این‌گونه بوده است، تا آنجا که طرفداران آنکارا معتقدند غرب باید از این سیاست‌ها راضی باشد. این نشان می‌دهد که اقدام جدی‌تر در قبال اردوغان، ضروری نیست.

تا جایی که واشنگتن هنوز از رفتار ترکیه ناامید است، حداقل می‌تواند از این واقعیت که نتیجه شکست روسیه است، احساس آرامش کند.