loader image

جستجو

Europe is facing an energy and geopolitical crisis

اکونومیست:
اروپا با بحران انرژی و ژئوپلیتیک مواجه است

مرکز مطالعات سورین

چکیده

نشریه «اکونومیست» نوشت: ترس فزاینده‌ای وجود دارد که تغییر ساختار سیستم انرژی جهانی، پوپولیسم اقتصادی آمریکا و شکاف‌های ژئوپلیتیکی رقابت‌پذیری اتحادیه اروپا و کشورهای غیرعضو از جمله بریتانیا را تهدید کند.

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکزمطالعات سورین، نشریه اکونومیست نوشت: اگر از دوستان اروپایی در سراسر جهان بپرسید که در مورد چشم‌انداز قاره کهن چه فکری می‌کنند، اغلب با دو دیدگاه پاسخ می‌دهند. یکی تحسین است.

اروپا در مبارزه برای کمک به اوکراین و مقاومت در برابر تجاوز روسیه، اتحاد، صلابت و تمایلی اصولی برای تحمل هزینه‌های هنگفت از خود نشان داده است.

اما دومی زنگ خطر است. فشار بی‌رحمانه اقتصادی آزمونی برای انعطاف‌پذیری اروپا در سال 2023 و پس از آن خواهد بود.

ترس فزاینده‌ای وجود دارد که تغییر ساختار سیستم انرژی جهانی، پوپولیسم اقتصادی آمریکا و شکاف‌های ژئوپلیتیکی رقابت‌پذیری اتحادیه اروپا و کشورهای غیرعضو از جمله بریتانیا را تهدید کند.

این فقط رفاه این قاره نیست که در خطر است، سلامت اتحاد فراآتلانتیک نیز در معرض خطر قرار دارد.

فریب اخبار خوب اروپا در چند هفته گذشته را نخورید. قیمت انرژی نسبت به تابستان کاهش یافته و آب و هوای خوب به این معنی است که ذخیره گاز تقریباً پر است.

اما بحران انرژی همچنان خطراتی را به همراه دارد. قیمت بنزین 6 برابر بیشتر از میانگین بلندمدت آن است.

در 22 نوامبر، روسیه تهدید کرد که آخرین خط لوله به اروپا را قطع خواهد کرد، حتی اگر حملات موشکی باعث قطع برق اضطراری در سراسر اوکراین شود.

ذخایر گاز اروپا باید بار دیگر در سال 2023 پر شود، این بار بدون یک ذره از گاز روسیه.

سلاح انرژی ولادیمیر پوتین تلفاتی فراتر از اوکراین خواهد داشت. مدل‌سازی ما نشان می‌دهد که در یک زمستان معمولی، افزایش 10 درصدی قیمت واقعی انرژی با افزایش 0.6 درصدی مرگ و میر همراه است.

از این رو بحران انرژی در سال جاری می‌تواند باعث بیش از 100 هزار مرگ در سراسر اروپا شود. اگر چنین باشد، سلاح انرژی پوتین می‌تواند جان افراد بیشتری را در خارج از اوکراین بگیرد تا توپخانه، موشک‌ها و پهپادهای او.

جنگ همچنین آسیب‌پذیری‌های مالی ایجاد می‌کند. تورم انرژی به بقیه اقتصاد اروپا سرایت و یک معضل حاد برای بانک مرکزی اروپا ایجاد می‌کند.

برای کنترل قیمت‌ها باید نرخ بهره را افزایش داد. اما اگر بیش از حد پیش رود، می‌تواند اعضای ضعیف‌تر منطقه یورو، به‌ویژه ایتالیای بدهکار را بی‌ثبات کند.