loader image

جستجو

Israel is ready to escalate the tension with Hezbollah

مدیا لاین:
اسرائیل آماده تشدید تنش با حزب‌الله است

مرکز مطالعات سورین

چکیده

نشریه «مدیا لاین» در مطلب تازه خود با اشاره به اینکه اسرائیل آماده تشدید تنش با حزب الله است، نوشت: اسرائیل و لبنان سال‌ها بر سر اینکه چه کسی حقوق سرزمین‌های دریایی حاوی میادین گاز طبیعی را دارد، اختلاف نظر دارند.

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین،‌ نشریه مدیا لاین در مطلب تازه خود به‌قلم «دبی منبلات» نوشت:‌«حسن نصرالله» -رهبر حزب‌الله- تهدید کرد در صورتی که مذاکرات مرزی دریایی بین اسرائیل(رژیم صهیونیستی) و لبنان، خواسته‌های این کشور را برآورده نکند، تنش با دولت یهود را تشدید خواهد کرد.

نصرالله در یک برنامه تلویزیونی گفت: توافق هسته‌ای با ایران امضا شود یا خیر، اگر میانجی آمریکا آن‌چه را که لبنان از نظر حقوقش خواسته است ندهد، ما به سمت تشدید تنش پیش می‌رویم.

با این حال، تحلیلگران اسرائیلی و لبنانی متقاعد نشده‌اند که تشدید تنش توسط حزب‌الله در حال حاضر یک احتمال جدی است.

اسرائیل(رژیم صهیونیستی) و لبنان سال‌ها بر سر اینکه چه کسی حقوق سرزمین‌های دریایی حاوی میادین گاز طبیعی را دارد، اختلاف نظر دارند.

آخرین دور مذاکرات غیرمستقیم با میانجیگری یک هیئت آمریکایی به سرپرستی نماینده ویژه آمریکا و هماهنگ‌کننده امور انرژی بین‌المللی آموس هوخشتاین برگزار شده که هنوز نتیجه‌ای نداشته است.

«سرتیپ امیر آویوی» بنیانگذار و مدیر عامل انجمن دفاع و امنیت اسرائیل(رژیم صهیونیستی)، به مدیا لاین گفت که اسرائیل(رژیم صهیونیستی) می‌بیند که حزب‌الله موضع تهاجمی‌تری اتخاذ می‌کند و از این طریق، در تلاش است اسرائیل(رژیم صهیونیستی) را وادار کند که از منافع اقتصادی حیاتی خود دست بردارد.

وی با بیان اینکه عملیات گسترده علیه اسرائیل(رژیم صهیونیستی) می‌تواند به معنای نابودی این سازمان تروریستی باشد، گفت: «آن‌ها بسیار تهدید می‌کنند، اما آن‌چنان نیز مشتاق مقابله با اسرائیل نیستند.»

بنابراین، وقتی حزب‌الله به مقابله با اسرائیل(رژیم صهیونیستی) فکر می‌کند، متوجه می‌شود که ممکن است با یک تهدید وجودی مواجه گردد.

تصادفی نیست که برای این همه سال حزب‌الله با یک عملیات بزرگ علیه اسرائیل(رژیم صهیونیستی) پیش نرفته است. این می‌تواند پیامدهای مخربی برای این سازمان داشته باشد و من فکر می‌کنم آن‌ها این را می‌دانند.

«عماد سلامی» -دانشیار علوم سیاسی و امور بین‌الملل در دانشگاه آمریکایی لبنانی- در بیروت، می‌افزاید که تصمیم برای تشدید خصومت‌ها بین حزب‌الله و اسرائیل(رژیم صهیونیستی)، تصمیم نصرالله نیست.

او به مدیا لاین گفت: «نصرالله به‌تنهایی نمی‌تواند بدون چراغ سبزی که از سمت ایران دریافت نماید، تنش را تشدید کند.»

به گفته آویوی، ایرانی‌ها به همان اندازه که قصد دارند اسرائیل(رژیم صهیونیستی) را از طریق حزب‌الله تهدید کنند، می‌خواهند قدرت آن را برای سناریوی احتمالی حمله دولت یهود به تأسیسات هسته‌ای خود دست‌نخورده نگه دارند.