loader image

جستجو

Iran's countermeasure against America

رویترز:
اقدام متقابل ایران در برابر آمریکا

مرکز مطالعات سورین

چکیده

خبرگزاری «رویترز» به‌نقل از منابع مطلع در گزارش خود خبر داد: که اقدام اخیر ایران در توقیف یک نفتکش در دریای عمان، در حقیقت پاسخی به اقدام چند روز قبل‌‌تر آمریکا بوده است.

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین،‌ خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع مطلع در گزارش خود چنین آورده است که آمریکا پنج روز قبل‌‌تر از اقدام اخیر تهران، یک نفتکش حامل نفت ایران را در آب‌های مجاور آفریقا توقیف کرده بود.

بر طبق ارزیابی یک شرکت امنیت دریایی به نام «آمبری»، همین موضوع عاملی شد تا اینکه نیروی دریایی ایران نیز در روز پنجشنبه 27 آوریل در اقدامی تلافی‌‌جویانه یک نفتکش دیگر را در دریای عمان توقیف کند.

آمبری نوشته است «هر دو نفتکش در اندازه کشتی‌‌های اصطلاحا سوئزگذر بودند. کما اینکه به‌دنبال توقیف محموله ‌های نفتی ایران، قبلا هم شاهد واکنش تلافی‌جویانه بوده‌ایم.»

سه منبع آگاه به این موضوع، که به دلیل حساسیت‌های موجود از افشای هویت خود خودداری کردند، به رویترز گفته‌اند که ابتدا این واشنگتن بوده است که با در دست داشتن حکم قضایی، کنترل محموله نفتی نفتکش موسوم به سوئز راجان «Suez Rajan» با پرچم جزایر مارشال را به دست گرفته است.

اطلاعات ردیابی این کشتی نشان می‌دهد که آخرین موقعیت گزارش‌شده ‌ این نفتکش در نزدیکی جنوب آفریقا به تاریخ 22 آوریل بوده است.

اقدام تلافی‌جویانه ایران

پس از گذشت چند روز از این رویداد، نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که ایران روز پنجشنبه 27 آوریل، یک نفتکش با پرچم جزایر مارشال را در خلیج عمان توقیف کرده که آخرین توقیف یا حمله تهران به کشتی‌های تجاری در آب‌های خلیج‌فارس است.

تلویزیون دولتی ایران روز جمعه گزارش داده بود که به‌دنبال برخورد یک نفتکش با یک قایق ایرانی که منجر به مجروح شدن چند نفر و مفقود شدن سه خدمه آن شد، نفتکش «متخلف» تحت عنوان ادونتج سوییت «Advantage Sweet» به مدت هشت ساعت به تماس‌های رادیویی توجه نکرده و «همکاری نکردند».

بر این اساس، «در این عملیات ناوشکن بایندر نیروی دریایی ارتش با حکم قضایی، کشتی متخلف را که با پرچم جزایر مارشال در حال فرار بود، توقیف و به آب‌های ساحلی جمهوری اسلامی هدایت کرد.»

کنگره آمریکا در مسیر تسهیل قانونی توقیف نفت ایران

از طرفی دیگر و در اقدامی که احتمالا باعث افزایش تنش‌های بیشتر خواهد شد، 12 سناتور آمریکایی روز پنجشنبه از «جو بایدن» -رئیس‌‌جمهور آمریکا- خواستند موانع قانونی وزارت خزانه‌داری را که بیش از یک سال است مانع از توقیف محموله‌های نفت ایران توسط وزارت امنیت داخلی شده‌، برطرف کند.

اگر این قانون تصویب شود، وزارت دفاع آمریکا برای مقابله با تهدیدات دریایی ایران، ملزم به مشارکت راهبردی با شرکا و متحدان خود در غرب‌آسیا خواهد شد.

«کتی مک موریس راجرز» -نماینده‌‌ای که این طرح را پیشنهاد داده است- در این رابطه گفت: تقویت همکاری امنیتی دریایی بین آمریکا، اسرائیل و شرکای ما در منطقه گام بعدی ما در مسیر دستیابی به صلحی پایدار و تضمین آینده‌ای مرفه‌تر برای همه است.

در ابتدای سال گذشته نیز آمریکا تلاش کرد محموله‌ نفت ایران را در نزدیکی یونان مصادره کند که این امر باعث شد تهران در اقدامی متقابل، دو نفتکش یونانی را در خلیج‌فارس را توقیف کند. در پی این رویداد، دیوان عالی یونان دستور داد این محموله به ایران بازگردانده شود و در مقابل نیز دو نفتکش یونانی از سوی ایران رفع توقیف شدند.

در سال 2020 نیز، واشنگتن چهار محموله سوخت ایران را که با کشتی‌‌های خارجی عازم ونزوئلا بودند، مصادره و با کمک شرکای خارجی نامشخص به دو کشتی دیگر منتقل کرد و محموله آن را سپس به سمت آمریکا منتقل کرد.