loader image

جستجو

همکاری ایران و چین

جروزالم پست:‌
ایران و چین به‌دنبال همکاری نزدیک با یکدیگر هستند

مرکز مطالعات سورین

چکیده

روزنامه «جروزالم پست» به‌نقل از وزیرخارجه ایران نوشت: ایران خواهان گسترش همکاری با چین در زمینه نفت و گاز است و قصد دارد شریک قابل اعتماد انرژی این کشور باشد.

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین، روزنامه جروزالم پست در یادداشت تازه خود به‌قلم «سث فرانتزمن» نوشت: براساس گزارش‌های رسانه‌ای ایران و چین، دو کشور در بیانیه‌ای بر تقویت «همکاری در زمینه ضد تروریسم» و امنیتی توافق کرده‌اند و به نظر می‌رسد که قصد آن‌ها آمریکا و غرب باشد.

این موضوع در جریان دیدار «وانگ یی» -عضو شورای دولتی چین و وزیر خارجه- و «حسین امیرعبداللهیان» -همتای ایرانی‌ وی- در تونشی چین اتفاق افتاد.

به گزارش سی جی تی ان، سازمان رسانه‌‌ای دولتی چین، «وانگ گفت؛ دو کشور باید در برابر جنبش اسلامی ترکستان شرقی و دیگر نیروهای تروریست و افراطی هوشیار باشند که از آشوب به وجود آمده در افغانستان بهره‌برداری می‌کنند.»

نکته جالب اینکه همکاری چین و ایران در زمینه «ضد تروریسم» در حالی است که آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را یک گروه تروریستی می‌داند و چین را متهم می‌کند که در برخوردش با ایغورها و گروه‌‌های عمدتا مسلمان مرتکب نسل‌کشی می‌شود.

بنا بر گزارش‌ها، عبداللهیان گفت که «ایران خواهان گسترش همکاری با چین در زمینه نفت و گاز است و قصد دارد شریک قابل اعتماد انرژی این کشور باشد و به دنبال تقویت همکاری پیوسته و سه‌جانبه و مبادلات  آموزشی با چین است.»

به گفته سازمان رسانه‌‌ای دولتی چین، این کشور و ایران «در خصوص از سرگیری مذاکرات مربوط به برنامه جامع اقدام مشترک با یکدیگر تبادل نظر دارند.» این بدان معناست که چین برای حمایت از ایران در جریان مذاکرات با غرب به روسیه می‌پیوندد که پیامد آن برای جمهوری اسلامی، تولید تسلیحات هسته‌ای است یا این که ایران با تهدید به تولید این تسلیحات از غرب باجگیری بکند.

ایران می‌خواهد دانشجویان بیشتری را به برای تحصیل به چین بفرستد. این بخشی از محور بزرگ حکومت جمهوری اسلامی برای تمرکز بر شرق و به خصوص چین است.

ایران گفته که تحریم‌های آمریکا و غرب غیر قانونی هستند و حالا چین، روسیه و جمهوری اسلامی بر دور زدن تحریم‌ها تمرکز دارند، زیرا روسیه نیز به صورتی مشابه تحت تاثیر تحریم‌هاست.