loader image

جستجو

Reopening the border crossing between Armenia and Turkey to help earthquake victims

لوموند:
بازگشایی گذرگاه مرزی ارمنستان و ترکیه برای کمک به زلزله‌زدگان

مرکز مطالعات سورین

چکیده

روزنامه «لوموند» در گزارش خود  به‌نقل از یکی ازمقامات ترکیه از بازگشایی گذرگاه مرزی ارمنستان و ترکیه برای کمک به زلزله زدگان خبر داد.

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین، روزنامه لوموند در گزارش خود  به نقل از یک مقام ترکیه‌ای اعلام کرد که برای اولین بار در ۳۵ سال گذشته، کامیون‌های ارسال کمک‌های بشردوستانه برای کمک به قربانیان زمین‌لرزه ترکیه، از گذرگاه مرزی بین ارمنستان و ترکیه عبور کردند.

این دو کشور مدت‌هاست با بستن مرزهای مشترک زمینی و بدون داشتن ارتباط دیپلماتیک، روابط تیره‌ای را پشت سر گذاشته‌اند.

سردار «قیلیچ» -فرستاده ویژه ترکیه در امور ارمنستان- عکس‌هایی از عبور پنج کامیون‌ حاوی مواد غذایی و آب آشامیدنی از ایست بازرسی علیجان در مرز بین دو کشور منتشر کرد.

آقای قیلیچ با تشکر از مقامات ارمنستان گفت: برای همیشه کمک‌های سخاوتمندانه ارسال‌شده توسط مردم ارمنستان برای کمک به کاهش آلام مردم در منطقه زلزله‌زده ترکیه را به یاد خواهم داشت.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، این گذرگاه آخرین بار برای ارسال کمک‌های هلال‌احمر ترکیه به مناطق زلزله‌زده ارمنستان در سال ۱۹۸۸ مورداستفاده قرار گرفت.

در هفتم دسامبر ۱۹۸۸ زمین‌لرزه ویرانگری به بزرگی ۶.۸ مقیاس ریشتر در شمال ارمنستان ۲۵ هزار کشته برجای گذاشت و صدها هزار نفر را در این جمهوری دوران شوروی سابق بی‌خانمان کرد.

سال گذشته میلادی، رهبران ترکیه و ارمنستان در حاشیه یک اجلاس اروپایی و پس از دیدار وزرای امور خارجه دو کشور، در تلاش برای ترمیم خصومت‌های چندین دهه‌ای فی‌مابین، به‌طور غیررسمی با یکدیگر دیدار کردند.

آنکارا از دهه ۱۹۹۰ با ارمنستان روابط دیپلماتیک و تجاری ندارد.

اختلاف ایروان و آنکارا عمدتاً بر سر موضوع قتل‌عام ۱.۵ میلیون ارمنی در سال ۱۹۱۵ توسط امپراتوری عثمانی است.

ارمنستان معتقد است که این کشتار باید به‌عنوان نسل‌کشی تلقی گردد.

ترکیه پذیرفته است که بسیاری از ارامنه ساکن امپراتوری عثمانی در درگیری با نیروهای عثمانی در طول جنگ جهانی اول کشته شدند، اما آمار نسبت داده‌شده به آن و همچنین سیستماتیک بودن آن را رد می‌کند.

دو کشور ترکیه و ارمنستان در دسامبر ۲۰۲۱ فرستادگان ویژه‌ای را برای کمک به عادی‌سازی روابط بین ایروان و آنکارا منصوب کردند.

در فوریه ۲۰۲۲ نیز ترکیه و ارمنستان پروازهای تجاری خود را بعد از دو سال وقفه از سر گرفتند، اما وسایل نقلیه زمینی همچنان مجبور بودند برای رسیدن به آن‌طرف مرز و کشور، از کشورهای گرجستان یا ایران گذرکنند.