loader image

جستجو

Riyadh's efforts to establish formal relations with Israel

وال استریت ژورنال:
تلاش ریاض در ایجاد روابط رسمی با اسرائیل

مرکز مطالعات سورین

چکیده

روزنامه «وال استریت ژورنال»‌ نوشت: پادشاهی ریاض در حال گسترش مذاکرات محرمانه خود با مقامات دولت یهود است که می‌تواند سیاست غرب آسیا را تغییر داده و به چندین دهه دشمنی بین دو طرف در منطقه پایان دهد.

فهرست مطالب

به گزارش مرکز مطالعات سورین،‌ روزنامه وال استریت ژورنال نوشت:  عربستان در حال مذاکره جدی با اسرائیل(رژیم صهیونیسی) برای ایجاد روابط تجاری و دستیابی به توافقات امنیتی جدیدی است.

اگرچه عربستان، اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و هیچ روابط دیپلماتیکی نیز با آن ندارد، اما پادشاهی ریاض در حال گسترش مذاکرات محرمانه خود با مقامات دولت یهود است که می‌تواند سیاست غرب آسیا را تغییر داده و به چندین دهه دشمنی بین دو طرف در منطقه پایان دهد.

با کمک دولت بایدن، عربستان و اسرائیل(رژیم صهیونیسی) در تلاش برای میانجیگری توافقی هستند که می‌تواند به هواپیماهای تجاری اجازه بیشتری برای پرواز از حریم هوایی اسرائیل(رژیم صهیونیسی) بر فراز این پادشاهی داده و راه را برای ریاض در ارتباط با کنترل کامل ۲ جزیره راهبردی در دریای سرخ هموار کند.

در عین حال، امکان سفر شماری از تاجران اسرائیلی به عربستان نیز فراهم شده است، زیرا دو طرف به دنبال تعمیق روابط اقتصادی خود هستند. دولت عربستان این اقدامات را انجام می‌دهد؛ زیرا متوجه شده که حمایت از روابط با اسرائیل(رژیم صهیونیسی) در میان افکار عمومی خود افزایش یافته است.

بر این اساس، منابع آگاه در گفت‌و‌گو با روزنامه وال‌ استریت‌ ژورنال ادعا کردند که «خالد بن سلمان» -پسر ملک سلمان پادشاه عربستان- در سفر اخیر خود به واشنگتن، به مقامات آمریکایی گفته است که نظرسنجی‌‌ها نشان می‌‌دهند نظر مردم به سمت حمایت از رابطه با اسرائیل(رژیم صهیونیسی) تغییر کرده است.