loader image

جستجو

The war in Ukraine accelerates the transfer of power to the East

نیویورک تایمز:
جنگ اوکراین انتقال قدرت به شرق را تسریع می‌کند

مرکز مطالعات سورین

چکیده

روزنامه «نیویورک تایمز» نوشت: تهاجم روسیه به اوکراین شوکی برای نظم اروپایی از خود راضی، اتحادیه اروپا و برای ناتو بوده است وجنگ به انتقال قدرت به شرق اروپا سرعت می‌بخشد.  

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکزمطالعات سورین، روزنامه نیویورک تایمز درمطلب تازه خود به‌قلم«استیون ارلنگر» نوشت:در ماه آگوست، «صدراعظم آلمان» -اولاف شولز- به صراحت گفت: «مرکز اروپا در حال حرکت به سمت شرق است.»

تهاجم روسیه به اوکراین شوکی برای نظم اروپایی از خود راضی، اتحادیه اروپا و برای ناتو بوده است. و تأثیر کشورهای اروپای مرکزی و شرقی را برجسته و تقویت کرده است.

لهستان و کشورهای بالتیک استدلال اخلاقی را برای حمایت از اوکراین جا انداخته‌اند و خلاء موجود در اوایل جنگ را پر کردند، زمانی که رهبران سنتی اروپا، فرانسه و آلمان، فلج به نظر می‌رسیدند.

کشمکش شرق و مرکز اروپا برای تصمیم‌گیری برای ارسال تانک‌های غربی به اوکراین بسیار مهم بود.

روز چهارشنبه، شولز اعلام کرد که کشورش برخی از تانک‌های لئوپارد 2 خود را ارسال می‌کند و به کشورهای دیگر اجازه می‌دهد تانک‌های خود را بفرستند و بایدن گفت که تانک‌های آبراهامز آمریکایی را ارسال خواهد کرد و به شولز پوشش سیاسی مورد نظر او را داد.

جنگ همچنین به  انتقال قدرت به شرق اروپا سرعت می‌بخشد.

«یموتی گارتون اش» -مورخ اروپایی در کالج سنت آنتونی- آکسفورد، می‌گوید: حق با شولز است. صدای اروپای مرکزی و شرقی بیشتر شنیده می‌شود و در شوراهای اروپا جدی‌تر گرفته می‌شود و یک دستور کار بزرگ گسترش شرق روی میز است.

او گفت که با یک جنگ بزرگ در مرزهای خود، اروپا بیش از گذشته ‌به‌دنبال قدرت سخت است. بنابراین ایجاد یک اروپای مرکزی و شرقی که امنیت را جدی می‌گیرد، تأثیر مهمی در این امر دارد.

لهستان دارای ارتشی است که به سرعت در حال گسترش است، دولت سال گذشته اعلام کرد که قصد دارد تعداد نیروهای مسلح این کشور را دو برابر کند، و مقدار زیادی تسلیحات پیشرفته جدید سفارش داده است و این موضوع آن را به بازیگر مهمتری هم در اتحادیه اروپا و هم در ناتو تبدیل کرده است.

لهستان یکی از اصلی‌ترین لابی‌گرها بود که تلاش می‌کرد تا برلین را متقاعد کند که تانک‌های آلمانی را به اوکراین بفرستد و به کشورهای دیگر اجازه انجام این کار را بدهد.

«جانا پوگلیرین» -مدیر شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا در برلین- گفت: «قدرت به سمت شرق حرکت کرده است و اوکراین این روند را تقویت خواهد کرد.» پوگلیرین گفت که کشورهای اروپای مرکزی و شرقی خود را «جنگجویان آزادی در اتحادیه اروپا» می‌دانند.

خانم پوگلیرین گفت:«این کشورها با اقدام زودهنگام برای ارائه حمایت نظامی اوکراین و استقبال از پناهندگان، به شکل‌گیری سیاست اروپا در جنگ کمک کرده‌اند.

در حالی که برلین و پاریس حرکتی انجام ندادند و ‌به‌دنبال مذاکره با پوتین بودند، کشورهای شرقی سریع‌تر حرکت ‌کردند و بسیار معتبرتر بودند.»

آلمان و فرانسه نیز مجبور بوده‌اند با شکست سیاست سنتی خود در زمینه امنیت اروپا با روسیه مقابله کنند، نه علیه روسیه.

امانوئل مکرون، همچنان امیدوار است که بخشی از مذاکرات صلح آینده بین روسیه و اوکراین باشد و تا آنجا پیش می‌رود که در مورد اعطای تضمین‌های امنیتی به روسیه صحبت می‌کند، که بسیاری را در اروپا و نه فقط در شرق خشمگین کرده است.

این جنگ همچنین با توجه به افزایش شدید نقش ناتو و آمریکا در سال گذشته، آرزوی مکرون برای دفاع اروپایی «مستقل» و توخالی به نظر می‌آید.

خانم پوگلیرین گفت:«کشورهای شرقی طرفدار اتحادیه اروپا نیستند. آن‌ها آمریکا و ناتو را می‌خواهند.

آلمان نیز می‌‌خواهد روابط ترانس آتلانتیک را تقویت کند و به واشنگتن وابسته است، حتی در حالی که تلاش می‌کند ارتش ناچیز خود را بازسازی کند. او گفت: «بنابراین فرانسه تعدادی از متحدان خود را از دست خواهد داد.»

فرانسه که در اروپا ضعیف شده است، حداقل در حال حاضر، نفوذ کمتری در ناتوی فعال‌تر و تهاجمی‌تر خواهد داشت. این اتحاد بیش از قبل از جنگ به تسلیحات و رهبری آمریکا متکی است، و انتظار می‌رود که با عضویت جدید سوئد و فنلاند به زودی گسترش یابد.