loader image

جستجو

باید_از_فرصت_بحران_با_روسیه_استفاده_کنیم

سرویس اقدام خارجی اروپا: اتحادیه اروپا باید از فرصت بحران با روسیه استفاده کند

مرکز مطالعات سورین

چکیده

وبگاه «سرویس اقدام خارجی اروپا» در یادداشت تازه خود ضمن اشاره به فشار نظامی روسیه در مرزهای اوکراین و همچنین تلاش مسکو برای ایجاد تفرقه راهبردی بین آمریکا و اروپا، نوشت: اتحادیه اروپا باید از فرصت بحران پیش‌‌آمده با روسیه، استفاده کند تا در اتحادیه اروپا موضعی واحد اتخاذ شود و نقش خود را نهادینه کند.

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین، وبگاه سرویس اقدام خارجی اروپا در یادداشت تازه خود به‌قلم «جوزپ بورل» نوشت: اتحادیه اروپا در همکاری با آمریکا  و ناتو باید اینکه چه کاری می‌توانیم انجام دهیم تا نظم امنیتی و اصول پایه‌ای آن را که به وضوح مورد تهدید قرار دارد، تعریف کنیم. این موضوع، دستورکار نشست وزرای دفاع و امور خارجه اروپایی در شهر برست خواهد بود.

دو چیز واضح است: باید در اتحادیه اروپا موضعی واحد اتخاذ شود و باید نقش خود را نهادینه کنیم و آن را با مسیرهای اقدام مستحکم مورد حمایت قرار داد.

روسیه فقط ادعا نمی‌کند بلکه اظهاراتش را با افزایش فشار نظامی در مرزهای اوکراین و تهدید کی‌یف به مداخله جدید همراه کرده است تا خواسته‌هایش به‌طور کامل برآورده شوند.

علاوه بر این، روسیه می‌خواهد در این میان اتحادیه اروپا را نامربوط جلوه دهد و تفرقه راهبردی میان آمریکا و اروپا ایجاد کند. این کشور همچنین به‌دنبال این است که ما اثرگذاری تعیین‌کننده آن بر اوکراین و بلاروس و از سوی دیگر آسیای مرکزی را ًبپذیریم.

این واقعیت که آسیای مرکزی در فضای پیرامونی امنیت روسیه ذکر شده این مسئله را تأیید می‌کند که مسئله ناتو فقط یک بهانه است زیرا هیچ کشوری در آسیای میانه خواستار عضویت در ناتو نیست.

در مورد روابط اتحادیه اروپا و روسیه، رهبران اروپایی بیان داشته‌اند که هرگونه تحرک علیه اوکراین هزینه‌هایی واقعی و عواقبی عظیم را به‌دنبال خواهد داشت. ما باید علاوه بر اتخاذ رویکرد اعمال مجموعه‌ای از تحریم‌ها، برای شتاب بخشیدن به مسیرهای اقدام دیگری در چارچوب کلی عقب راندن، مهار و درگیری با روسیه آمادگی داشته باشیم.