loader image

جستجو

Russia feels the pain of the European oil embargo

بلومبرگ:
روسیه درد تحریم نفتی اروپا را احساس می‌کند

مرکز مطالعات سورین

چکیده

خبرگزاری «بلومبرگ» در گزارشی با اشاره به اینکه روسیه درد تحریم نفتی اروپا را احساس می‌کند، اعلام کرد: کرملین در حال حاضر با ضربه بزرگی به درآمد خود از عوارض صادرات نفت‌خام در ماه آینده مواجه است.

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین،‌ خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی به‌قلم «جولیان لی» نوشت:  دولت آمریکا نگران بود که تحریم‌های اتحادیه اروپا بر نفت‌خام روسیه که از روز دوشنبه اجرایی شد، قیمت‌ها را افزایش دهد.

نگرانی خاص، ممنوعیت ارائه کشتی‌ها و خدماتی مانند بیمه و تأمین مالی برای محموله‌های روسیه بود که در هر نقطه از جهان حرکت می‌کردند.

برای کاهش تأثیر این موضوع، آمریکا یک سقف قیمتی برای صادرات روسیه پیشنهاد کرد. محموله‌هایی که با قیمتی کمتر از سقف در نهایت 60 دلار در هر بشکه خریداری می‌شوند، از ممنوعیت حمل‌ونقل و خدمات معاف خواهند بود.

آخرین بشکه‌های روسیه به بنادر اروپا ارسال شده است. مسکو بازاری را در نزدیکی خود به اندازه بیش از 1.5 میلیون بشکه در روز از دست داده است.

به نظر می‌رسد اگر لهستان و آلمان به تعهدات خود مبنی بر توقف واردات خط لوله عمل کنند، تا پایان سال 500 هزار بشکه دیگر در روز فروش خود را از دست خواهند داد.

حتی قیمت‌های به دست آمده توسط روسیه برای محموله‌های نفت‌خام خود، بیشتر کاهش یافته است.

گرید اصلی صادرات اورال این کشور در حال تغییر با قیمت کمی بیش از 40 دلار در هر بشکه در بنادر بالتیک این کشور بود که بزرگ‌ترین خروجی نفت‌خام آن باقی مانده است.

این تقریباً همان سطحی است که ‌به‌عنوان هزینه سرسام‌آور تولید حساب می‌شود و بسیار کمتر از سقف قیمتی 60 دلار در هر بشکه است که در کنار ممنوعیت واردات اتحادیه اروپا معرفی ‌شده است. اروپا ‌به‌دنبال نفت‌خام نیست.

تهاجم روسیه به اوکراین که باعث افزایش تورم به‌ویژه در مواد غذایی و انرژی شده، اقتصادهای اروپایی را تا حدی تضعیف کرده است که همان‌طور که در اوایل نوامبر پیشنهاد دادم، جهان می‌تواند به‌راحتی از دست دادن بشکه‌های روسیه را (حداقل در حال حاضر) تحمل کند.

کرملین در حال حاضر با ضربه بزرگی به درآمد خود از عوارض صادرات نفت‌خام در ماه آینده مواجه است.

براساس قیمت‌های نفت‌خام از اواسط ماه گذشته، تعرفه هر بشکه روسیه می‌تواند در ژانویه به پایین‌ترین میزان خود از زمان کاهش درآمد در همه‌گیری کرونا در اوایل سال 2020 کاهش یابد.