loader image

جستجو

Construction of the largest gas tank in Europe in Turkey1

دیلی صباح:
ساخت بزرگ‌ترین مخزن گازی منطقه اروپا در ترکیه

مرکز مطالعات سورین

چکیده

روزنامه «دیلی صباح» در گزارشی از ساخت بزرگ‌ترین مخزن گازی منطقه اروپا در ترکیه خبر داد و نوشت: اه‌اندازی تأسیسات جدید ظرفیت عرضه گاز در تأسیسات سیلیوری نیز به ۷۵ میلیون مترمکعب در روز افزایش می‌یابد.

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین،‌روزنامه دیلی صباح در گزارشی نوشت: مجموعه مخازن جدید گازی در ترکیه افتتاح شدند و عنوان بزرگ‌ترین مخزن گازی در منطقه اروپا را از آن خود کردند.

مجموعه مخازن گازی یادشده در چهارچوب برنامه‌های همکاری مسکو و آنکارا برای تبدیل ترکیه به هاب گازی منطقه ساخته‌شده است.

طبق اطلاعات موجود در حال حاضر تنها کشوری که زیرساخت‌های لازم ازجمله خطوط انتقال، شبکه کنترل، مخزن و مقبولیت سیاسی-اقتصادی واسطه‌گری برای فروش گاز روسیه را دارد، ترکیه است.

اگر برنامه تبدیل ترکیه به هاب گازی منطقه و واسطه فروش گاز روسیه به اروپا در واقعیت اجرا شود، طی سال‌های آتی این ترکیه است که قیمت گاز را در بازارهای اروپایی تعیین می‌کند و نه روسیه.

ظرفیت تأسیسات ذخیره‌سازی گاز منطقه سیلیوری که اولین تأسیسات ذخیره‌سازی گاز ترکیه در عمق زمین محسوب می‌شود به ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب افزایش ‌یافته و این تأسیسات به بزرگ‌ترین مخزن ذخیره‌سازی گاز در اروپا تبدیل ‌شده است.

این تأسیسات تاکنون امکان ذخیره‌سازی ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب و عرضه روزانه ۲۸ میلیون مترمکعب گاز را داشت.

بر اساس این گزارش با راه‌اندازی تأسیسات جدید ظرفیت عرضه گاز در تأسیسات سیلیوری نیز به ۷۵ میلیون مترمکعب در روز افزایش می‌یابد.

در همین راستا اردوغان گفت: ترکیه می‌کوشد هرچه سریع‌تر به مرکز جهانی گاز تبدیل شود و نقطه تعیین‌کننده قیمت گاز در سطح جهان باشد.

پوتین نیز در سخنانی اخیر خود تأکید کرد که کشورش به بهبود اقتصاد خود ادامه می‌دهد و افزود که تحریم‌ها علیه روسیه موجب رکوردشکنی تورم در کشورهای اروپایی شده است.

او ضمن اعلام تلاش برای راه‌اندازی مرکز مبادله گاز در ترکیه گفت که قیمت گاز برای مصرف‌کننده اروپایی در این مرکز گاز تعیین خواهد شد.