loader image

جستجو

Syria is still the focal point of Israel's battle against Iran

جروزالم پست:
سوریه هم‌چنان میدان محوری نبرد اسرائیل علیه ایران است

مرکز مطالعات سورین

چکیده

نشریه «جروزالم پست» در مطلب تازه خود ضمن اشاره به اینکه سوریه هم‌چنان میدان محوری نبرد اسرائیل علیه ایران است، نوشت: اسرائیل تا رسیدن به هدف خود فاصله دارد و حضور ایران در سوریه نیز تهدید نشده است.

فهرست مطالب

 

 به‌گزارش مرکز مطالعات سورین، نشریه جروزالم پست در مطلب تازه خود به‌قلم «کرن ستون» نوشت: آرامش در مرز با سوریه، موضوع فریبنده‌ای است. اسرائیل(رژیم صهیونیستی) پشت پرده و اغلب به دور از خبرها تلاش نظامی بزرگی را به عهده گرفته که علیه تهدید فزاینده ایران در خاک سوریه است.

جنگ داخلی در سوریه ناشی از بهار عربی سال 2011 بود و دولت و ارتش بشار اسد را به شدت تضعیف کرد.

اسرائیل(رژیم صهیونیستی) در ابتدا و در مورد موضع خود دچار دو دستگی شده بود. معضل این بود که آیا به مخالفان اسد کمک می‌کرد تا حکومتی متخاصم با اسرائیل(رژیم صهیونیستی) را سرنگون کند یا تماشاگری بدون دخالت در اوضاع باشد. موضع دوم انتخاب شد، در حالی که اسرائیل(رژیم صهیونیستی) در مرز کمک بشردوستانه می‌کرد و اغلب هم این کار از پشت پرده انجام می‌شد.

اسد در مقابل، اسرائیل(رژیم صهیونیستی) را مقصر می‌دانست اما به دلیل موقعیت بی‌ثباتش، این نمایشی بود که از سوی تمامی طرف‌ها به خوبی تمرین شده بود و هیچ‌کدام به دنبال تشدید تنش نبودند.

ایران یکی از مهم‌ترین حامیان اسد شده بود و ثبات دولت او را به‌عنوان منافع اصلی خود می‌دید که باید از آن دفاع کند. این موضوع باعث نگرانی فزایند‌ه‌ای برای اسرائیل(رژیم صهیونیستی) شده بود.

اسرائیل(رژیم صهیونیستی) باید استراتژی خود را تغییر می‌داد و تصمیم بر این شد که «کارزار بین جنگ‌ها» را با هدف محدود کردن حضور ایران در سوریه انجام دهد.

ارزیابی اسرائیل(رژیم صهیونیستی) این است که خود اسد به دلیل طیف وسیعی از منافع داخلی و منطقه‌ای، اقدامات اسرائیل(رژیم صهیونیستی) را تلافی نمی‌کند.

او خود را به بیان محکومیت‌هایی ضعیف محدود کرده و مخالفتی با گمانه‌زنی‌های اسرائیل (رژیم صهیونیستی)نداشته است.

عقیده بر این است که اسرائیل(رژیم صهیونیستی) به‌عنوان بخشی از این کارزار، صدها حمله را علیه گروه‌های شبهه‌نظامی انجام داده که عمدتا علیه حزب‌الله مورد حمایت ایران است که در لبنان مستقر است.

حزب الله از خاک سوریه برای انتقال تسلیحات استفاده می‌کند تا این که آنها را در جنگ آینده به کار برد.

اسرائیل(رژیم صهیونیستی) مسئولیت فقط تعداد انگشت‌شماری از حملات علیه پایگاه‌های نظامی ایران در سوریه و کاروان‌های تسلیحاتی به عهده گرفته است.

گمان می‌رود که اسرائیل(رژیم صهیونیستی) ماه قبل حملات هوایی را به فرودگاه بین‌المللی سوریه در دمشق انجام داد و خسارات سنگینی را بر آن وارد کرد و باعث شد تا این فرودگاه چندین هفته تعطیل بماند. روسیه این حمله را سریعا محکوم کرد.

کارشناسان، حزب‌الله را اصلی‌ترین و خطرناک‌ترین تهدید برای اسرائیل(رژیم صهیونیستی) می‌دانند که صدها موشک نقطه‌زن در اختیار دارد.

همسویی سوریه با ایران شیعه باعث شده این کشور در تضاد با بسیاری از کشورهای عربی از جمله کشورهای خلیج‌فارس قرار گیرد. اسد که برای بازسازی کشور جنگ‌زده خود به کمک این کشورها نیاز دارد، باید در این خصوص تصمیم بگیرد.

جنگ داخلی سوریه بخشی از تغییر بزرگی است که غرب آسیا از آن عبور کرده است. سوریه به عرصه‌ای تبدیل شده‌ که می‌توان این فرایند را به روشنی در آن دید و تغییرات در همسویی در آن به وضوح قابل دیدن است.

ولادیمیر پوتین، اواخر هفته گذشته به تهران سفر کرد و در آنجا در مورد تحولات سوریه مذاکره نمود. رجب طیب اردوغان نیز حضور داشت که این موضوع باعث پیچیده‌تر شدن مذاکرات می‌شود.

پوتین چندان راضی به حضور ایران در سوریه نیست.

اسرائیل(رژیم صهیونیستی) تا رسیدن به هدف خود فاصله دارد و حضور ایران در سوریه نیز تهدید نشده است.

این وضعیت نه تنها تضمینی بر تداوم عملیات اسرائیل(رژیم صهیونیستی) در سوریه است، بلکه تضمینی بر تداوم تنش‌ها در منطقه است که می‌تواند در هر زمانی منجر به یک درگیری بزرگ‌تر شود.