loader image

جستجو

426928_455

شورای آتلانتیک:
سیاست اسرائیل در قبال ایران در حال شکست خوردن است

مرکز مطالعات سورین

چکیده

اندیشکده «شورای آتلانتیک» در یادداشت تازه خود نوشت: در حالی که اسرائیل همچنان از موفقیت‌های تاکتیکی چشمگیر برخوردار است، از نظر استراتژیک، به هدف خود مبنی بر جلوگیری از برنامه هسته‌ای پیشرفته ایران دست نیافته است.

فهرست مطالب

‌به‌گزارش مرکز مطالعات سورین،‌ اندیشکده شورای آتلانتیک در یادداشت تازه خود به‌قلم «دنی سیترینوویچ» نوشت: طبق گزارش‌­ها، اسرائیل(رژیم صهیونیستی) طی هفته­‌های اخیر حملات خود علیه ایران را تشدید کرده است.

برخلاف استراتژی قبلی دولت که بر خرابکاری در برنامه هسته‌ای کشور و ترور دانشمندان هسته‌ای آن متمرکز بود، اکنون به نظر می‌رسد که این استراتژی برای هدف قرار دادن سایر دانشمندان و افسران مسئول برنامه‌های موشکی و پهپادها و همچنین اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گسترش یافته است.

«نفتالی بنت» وفادار به وعده خود مبنی بر اجرای «مرگ با هزار بریدگی»، ظاهراً این حملات را تأیید کرده است (از جمله ترور افسر ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران، سرهنگ حسن صیاد خدایی در 22 می).

این حادثه به دیگر ترورها و خرابکاری­های اخیر منتسب به اسرائیل(رژیم صهیونیستی) می­افزاید، از جمله حملات سایبری، حمله به انبار سری پهپادها در 14 فوریه، مرگ مشکوک یک مهندس در سایت نظامی بزرگ برای توسعه موشکی در 24 می و کشته شدن دو تن از توسعه‌دهنده­های غنی‌­سازی اورانیوم و پهپاد در 4 ژوئن.

در روز هفتم ژوئن، بنت به مسئولیت اسرائیل(رژیم صهیونیستی) اشاره کرد و به کمیته امور خارجی و دفاع کنست گفت: «روزهایی که ایران مکرراً به اسرائیل(رژیم صهیونیستی) آسیب می‌زند، در منطقه ما وحشت را گسترش می‌دهد و سالم بیرون می‌آید، به پایان رسیده است…

ما در همه جا و در هر زمان عملیات انجام می‌دهیم و به این کار ادامه خواهیم داد» و اشاره­ای به دکترین اختاپوس کرد که توسط بنت ابداع شده است.

اظهارات وی مورد انتقاد اعضای ارشد تشکیلات دفاعی اسرائیل(رژیم صهیونیستی) قرار گرفت و آ­ن­ها مدعی شدند که چنین اظهاراتی فقط انگیزه ایران را برای انتقام از دولت یهود افزایش می­دهد و استدلال می­کنند که در حال حاضر بهتر است سکوت کنیم.

با این حال، به نظر می­رسد نقطه برجسته این دستاورد اسرائیل(رژیم صهیونیستی) متقاعد کردن دولت بایدن است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی باید در لیست سازمان­های تروریستی خارجی وزارت خارجه باقی بماند.

این فهرست سیاه که مورد تمجید بسیاری از اسرائیلی­‌ها قرار گرفته، پذیرش بازگشت به پایبندی به توافق هسته­ای 2015 را برای ایران بسیار دشوار کرده است که به خوبی با موضع رسمی رژیم صهیونیستی در مخالفت با برجام مطابقت دارد، گرچه بسیاری از مقامات سابق اسرائیل عقب­نشینی آمریکا را یک اشتباه می‌دانند.

اما واقعیت برنامه هسته‌ای ایران که در روز 6 ژوئن در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین فاش شد و عمق پیشرفت این کشور در این زمینه را علی‌رغم تلاش‌های اسرائیل(رژیم صهیونیستی) برای خنثی کردن آن آشکار می‌کند.

ایران به غنی‌سازی ده‌ها کیلوگرم اورانیوم با خلوص 60 درصد، نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در تأسیسات زیرزمینی فردو و تولید فلز اورانیوم ادامه می‌دهد.

ادامه تحریم‌های اقتصادی، عملیات‌های مخفیانه مختلف و تهدید به بمباران تاسیسات هسته‌ای نه برنامه غنی‌­سازی ایران را متوقف کرده و نه رفتار این کشور را تغییر داده و موفقیت آن در آینده بسیار مشکوک است.

در حالی که اسرائیل(رژیم صهیونیستی) همچنان از موفقیت‌های تاکتیکی چشمگیر برخوردار است، از نظر استراتژیک، به هدف خود مبنی بر جلوگیری از برنامه هسته‌ای پیشرفته ایران دست نیافته است.

در واقع، اساس سیاست اسرائیل(رژیم صهیونیستی) هنوز بر این اندیشه استوار است که می­توان ایران را از قابلیت­های هسته­‌ای خود محروم کرد، حتی اگر برنامه هسته­‌ای ین کشور مانند یک دهه قبل نباشد.