loader image

جستجو

Bin Salman's slap to Biden

اویل پرایس:
سیلی بن سلمان به بایدن

مرکز مطالعات سورین

چکیده

نشریه «اویل پرایس» در مقاله‌ای با اشاره به تصمیم اوپک پلاس مبنی بر کاهش تولید نفت،‌ نوشت: واشنگتن و پاریس از عربستان خواسته بودند تولید خود را برای کاهش قیمت نفت خام و مهار تورم افزایش دهد و این تصمیم در فاصله یک ماه مانده به انتخابات حساس میان‌دوره‌ای در آمریکا، ضربه سختی به جو بایدن محسوب می‌شود.

فهرست مطالب

 

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین، نشریه اویل پرایس در مقاله‌ای به‌قلم «سیمون واتکینز» نوشت:  تصمیم اخیر اوپک پلاس مبنی بر کاهش تولید نفت به‌‌رغم درخواست‌های مکرر آمریکا و فرانسه برای افزایش این تولید، بیانگر استحکام در روابط ایجاد‌شده میان ریاض و مسکو است.

تصمیم جدید «اوپک پلاس» که خشم واشنگتن را برانگیخت، سیلی واقعی محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی به متحدان غربی خود، به‌ویژه جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی وی است.

طبق اخبار منتشرشده، به جای کاهش 2 میلیون بشکه‌ای تولید نفت که «اوپک پلاس» روز چهارشنبه تصویب کرد، واشنگتن و پاریس از عربستان خواسته بودند تولید خود را برای کاهش قیمت نفت خام و مهار تورم افزایش دهد و این تصمیم در فاصله یک ماه مانده به انتخابات حساس میان‌دوره‌ای در آمریکا، ضربه سختی به جو بایدن محسوب می‌شود.

اویل پرایس در ادامه با اشاره به اینکه مسکو برای تامین مالی جنگ با اوکراین به ادامه روند صعودی بهای نفت نیاز دارد، نوشت: طبق گزارش نهادهای مربوطه، روسیه از آغاز حمله به اوکراین، 116 میلیارد یورو از صادرات نفت خود درآمد کسب کرده است.

طبق این یادداشت، تصمیم سازمان اوپک پلاس به رهبری ریاض نشان می‌دهد که کشورهای حوزه خلیج‌فارس در کنار مسکو ایستاده‌اند و از فاصله گرفتن از متحد روس خود که از سال 2016 به عضویت اوپک پلاس درآمده است، خودداری می‌کنند. اویل پرایس همچنین در ادامه آورده است: بن سلمان می‌خواهد با میانجیگری ریاض به متحدان غربی خود نشان دهد که روابط خوبش با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه می‌تواند برای آن‌ها مفید باشد؛ چرا که وی در پایان ماه سپتامبر موفق شد با میانجیگری، زندانیان غربی از جمله چند آمریکایی‌ و انگلیسی‌ را آزاد کند.

اوپک پلاس روز چهارشنبه با کاهش قابل‌توجه تولید نفت موافقت کرد. این تصمیم عرضه را در بازاری که هم اکنون نیز دچار محدودیت است، محدودتر کرده و احتمالا، قیمت‌های بنزین را درست پیش از برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا در ماه نوامبر بالاتر می‌برد. بایدن در کاخ سفید درخصوص تصمیم اوپک به خبرنگاران گفت: ما در حال بررسی جایگزین‌هایی هستیم که می‌توانیم داشته باشیم. گزینه‌های زیادی وجود دارند، اما هنوز تصمیم خود را نگرفته‌ایم.

بایدن هفته جاری از دولت خود و کنگره خواست راه‌هایی را برای افزایش تولید انرژی آمریکا و کاهش کنترل اوپک بر قیمت‌های انرژی بررسی کنند. بعضی از گزینه‌های وی، شامل برداشت نفت بیشتر از ذخایر نفت استراتژیک یا بررسی محدودیت صادرات انرژی از سوی شرکت‌های آمریکایی است.

بایدن در ماه جولای به عربستان رفت، اما این سفر بدون توافق برای کمک گروه اوپک پلاس به منظور کاهش قیمت‌های بنزین بود که یک مشکل سیاسی مهم برای رئیس‌جمهور در آمریکا مانده است. بایدن در پاسخ به این پرسش که آیا از تصمیم خود برای رفتن به عربستان افسوس می‌خورد، گفت: این سفر فقط درباره نفت نبود.

پس از اینکه جو بایدن دستور یک سلسله برداشت از ذخایر نفت استراتژیک را صادر کرد، کاخ سفید در ماه‌های گذشته به‌دنبال کسب اعتبار برای کاهش قیمت‌های بنزین بود. تورم بالا، یک مشکل سیاسی برای رئیس‌جمهور آمریکا باقی مانده و کاهش قیمت‌ها یک پیروزی مهم محسوب می‌شود. تصمیم اوپک پلاس این روند را ممکن است به مخاطره بیندازد و به سود روسیه باشد که تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد.