loader image

جستجو

Suing Pompeo for spying on American citizens

سیدنی مورنینگ هرالد:
شکایت از پمپئو به خاطر جاسوسی از شهروندان آمریکایی

مرکز مطالعات سورین

چکیده

روزنامه «سیدنی مورنینگ هرالد» در گزارش خود به موضوع  شکایت از پمپئو به خاطر جاسوسی از شهروندان آمریکایی، پرداخت.

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین، روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد در گزارش خود نوشت: 4 شهروند آمریکا در دادخواستی از سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) و مایک پمپئو، رئیس وقت آن به علت جاسوسی از وکیلان، روزنامه‌نگاران و دیدارکنندگان «جولیان آسانژ» -بنیانگذار سایت افشاگر ویکلی لیکس- شکایت کردند.

به گزارش نیوزویک؛ این دادخواست از سوی 4 شهروند آمریکا که در سفارتخانه اکوادور در لندن با آسانژ ملاقات کرده بودند، ارایه شده است.

بر اساس این دادخواست که به تازگی به دستگاه قضائی آمریکا ارائه شده، سیا در هنگام جاسوسی درباره آسانژ در هنگام پناهندگی به این مکان، مکالمات او را با وکیلان و روزنامه‌نگاران آمریکایی و پزشکانش ضبط می‌کرده و از داده‌های خصوصی درون حافظه گوشی‌ها و دیگر وسایل و تجهیزات همراه بازدیدکنندگان نسخه‌برداری می‌کرده که نقض قانون اساسی آمریکا به شمار می‌رود.

این شهروندان آمریکایی خواستار دریافت غرامت ضرر و زیان شخصی از پمپئو به علت نقض حق متمم چهارم قانون اساسی آمریکا در باره جست‌وجو و توقیف بی‌دلیل شده‌اند.

در این دادخواست همچنین دریافت غرامت از یک شرکت امنیتی اسپانیا درخواست شده است که بر اساس قرارداد مسئول حفاظت از سفارتخانه اکوادور بوده و همچنین مدیرعامل آن که از جایگاهش برای جاسوسی غیرمجاز از بازدیدکنندگان و انتقال دادن داده‌های گردآوری شده به سیا سوء استفاده می‌کرده است.

کارشناسان حقوقی شامل یک مقام بلندپایه پیشین اطلاعاتی آمریکا به نیوزویک گفته‌اند که اثبات شدن احتمالی اتهامات مطرح‌شده در این دادخواست، نشانگر گذر سیا از خطوط رسم‌شده برای حفاظت از شهروندان آمریکا در برابر جاسوسی سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی افراطی است.