loader image

جستجو

What does defeating Russia in Ukraine mean1

نشنال اینترست:
شکست دادن روسیه در اوکراین به چه معناست؟

مرکز مطالعات سورین

چکیده

روزنامه «نشنال اینترست» در یادداشت خود به بررسی این سوال پرداخت که شکست دادن روسیه در اوکراین به چه معناست؟

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین،‌ روزنامه نشنال اینترست در یادداشت خود به‌قلم «جفری آرونسون» نوشت: چند روز پس از حمله روسیه به اوکراین در فوریه 2022، معاون وزیر امور خارجه در امور سیاسی، «ویکتوریا نولاند» اعلام کرد که هدف ‌آمریکا در این درگیری «شکست استراتژیک» روسیه است.

واضح است که روسیه در این درگیری شکست خواهد خورد. یک سال پیش در داووس، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، صدای اروپا را به گروه کر آمریکایی اضافه کرد. او گفت: تجاوز پوتین باید یک شکست استراتژیک باشد. در واقع می‌توان انتظار داشت که وقتی اسلحه‌ها به صدا در می‌آیند، رهبران به‌دنبال جمع‌آوری نیروهای خود برای هدف باشند.

اما زمانی که کار واقعی جنگ آغاز می‌شود، جو بایدن و مردمی که او به‌دنبال تأیید آن‌ها هستند، باید هم در گفتار و هم در عمل به این سؤال پاسخ دهند: واقعاً چنین لفاظی‌های بلندآوازی به چه معناست؟ چگونه متوجه خواهیم شد که به چنین هدف بزرگ و گسترده و البته نامشخصی مانند شکست استراتژیک روسیه رسیده‌ایم؟ پوتین به اظهارات واشنگتن توجه زیادی داشته است. او نمی‌تواند در مورد هدف واشنگتن توهم داشته باشد یا نیات آن را بیش از حد رد کند.

در جنگی که به دلیل افزایش تدریجی و تاکنون از نظر استراتژیک ناموفق، ابزارهای که برای دستیابی به شکست استراتژیک روسیه به کار گرفته شده است، مشخص است، شفافیت اهداف ‌آمریکا امروز بیش از آنچه در جنگ بود مشخص نیست. آن‌ها ترجیح می‌دهند بر محاسبات ساده و اغلب ساده انگارانه تمرکز کنند تا مسیر درگیری را مشخص کنند؛ حتی در حالی که از سؤالات مهم‌تر ناشی از تعهد واشنگتن به ویرانی پوتین یعنی ارزیابی دقیق هزینه‌ها جلوگیری می‌کنند. اگر به‌طور کامل رد نشود، مزایا چالش‌برانگیز خواهد بود.

تعهد واشنگتن به شکست استراتژیک پوتین به‌دنبال این است که روسیه را قادر به دستیابی به حداقلی‌ترین اهداف جنگی خود در اوکراین و همچنین تضعیف توانایی‌های مسکو برای مقاومت در برابر گسترش ناتو کند. رویدادهای سال گذشته حداقل به‌وضوح نشان داده است که تعهد واشنگتن به شکست استراتژیک روسیه با تضمین آمریکا برای پیروزی اوکراین، هرچند تعریف شده باشد، همراه نبوده است.