loader image

جستجو

What does Saudi Arabia want from Xi Jinping

واشنگتن:
عربستان از شی جین‌پینگ چه می‌خواهد؟

مرکز مطالعات سورین

چکیده

موسسه «واشنگتن» در مقاله تازه خود به بررسی این سوال پرداخت که عربستان از شی جین‌پینگ چه می‌خواهد؟

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین، موسسه واشنگتن در مقاله تازه خود به‌قلم «سایمون هندرسون»«کارول سیلبر» نوشت: در 7 دسامبر، شی‌جین پینگ، رئیس جمهور چین، در 9 دسامبر ‌برای دیدار «اجلاس سران چین و اعراب» وارد عربستان شد.

آخرین نشست حضوری دوجانبه بین تصمیم گیرندگان ارشد دو کشور در سال 2019 برگزار شد، زمانی که شی میزبان بود.

ولیعهد محمد بن سلمان گفت: هدف از سفر کنونی تقویت «مشارکت استراتژیک» با پکن خواهد بود، سیاستی که به دلیل تأثیر احتمالی آن بر روابط تیره ریاض با آمریکا، نگرانی‌های واشنگتن را برانگیخته است.

وقتی بایدن پنج ماه پیش از پادشاهی دیدار کرد، به رهبران عرب گفت: «ما نمی‌رویم و خلائی ایجاد نمی‌کنیم که چین، روسیه یا ایران آن را پر کنند. آمریکا به جایی نمی‌رود.» رویدادهای این هفته این تعهد را آزمایش خواهند کرد.

چین و عربستان تا سال 1990 روابط دیپلماتیک رسمی برقرار نکردند که دلیل اصلی آن به رسمیت نشناخته شدن دولت چین توسط ریاض بود.

با این حال، روابط با پکن چندین سال قبل آغاز شد. در سال 1988، چین 50 موشک بالستیک میان‌برد CSS-2 به سعودی‌ها داد، معامله‌ای که واشنگتن از آن بی‌اطلاع بود.

نگرانی‌های آمریکا با درک اینکه این معامله توسط «بندر شاهزاده سلطان»، که ‌به‌عنوان سفیر در واشنگتن خدمت می‌کرد، ترتیب داده شده بود، تشدید شد.

چین بزرگترین شریک تجاری عربستان است. برای مثال، در ماه آوریل، بیش از 2 میلیون بشکه در روز از عربستان نفت وارد می‌کرد که بیش از یک چهارم صادرات این کشور است، «البته این حجم از آن زمان کاهش یافته است».

هر دو کشور همچنین سرمایه‌گذاران کلانی در اقتصاد یکدیگر هستند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که سعودی‌ها برخی از توپخانه‌ها و پهپادهای چینی را در جنگ خود علیه شورشیان حوثی در یمن به کار برده‌اند.

در سال 2017، پکن مجوز تولید پهپادهای چینی در داخل عربستان را به پادشاهی اعطا کرد که نشان‌دهنده تلاشی برای فرار از فشار آمریکاست که مدت‌ها ‌به‌دنبال مهار تاکتیک‌های ریاض در درگیری یمن بوده است.

واشنگتن همچنین نگران است که سعودی‌ها ممکن است به چین اجازه دهند تا تأسیسات غیرنظامی بسازد که اهداف نظامیشان را پنهان می‌کند، مشابه فعالیتی که منجر به مناقشات اخیر آمریکا با اسرائیل و امارات شد.

علاوه بر این، نیروهای چین و عربستان تمرینات نظامی مشترکی، از جمله رزمایش دریایی در سال 2021، برگزار کرده‌اند.

هیچ جزئیات قبلی برای این اجلاس ارائه نشده است، جز اینکه این نشست به ریاست ملک سلمان برگزار می‌شود و رهبران شورای همکاری خلیج‌فارس و دیگر کشورهای عربی، به احتمال زیاد مصر، عراق و اردن، در آن حضور خواهند داشت.

اهداف پکن از این گردهمایی احتمالاً شامل جلب حمایت خلیج‌فارس از سیاست‌های خود در مورد مسائل حساس داخلی مانند سرنوشت تایوان و نقض حقوق بشر علیه مسلمانان اویغور در استان سین کیانگ خواهد بود. عربستان به وضوح در مورد موضوعات اخیر سکوت کرده است.

با فرض اینکه اجلاس و سایر جلسات طبق برنامه برگزار شود، احتمالاً در روزهای آینده انبوهی از توافقات و اطلاعیه‌های سرمایه‌گذاری و تجاری پخش خواهد شد.

با این حال، میزان واقعی روابط عربستان و چین در جزئیات فاش‌نشده این رویداد نهفته خواهد ماند. واشنگتن باید تمام این شاخص‌ها را به دقت زیر نظر داشته باشد تا مشخص کند روابط آن‌ها واقعاً چقدر گرم است و این رابطه چه چالشی ممکن است برای سیاست منطقه‌ای آمریکا به همراه داشته باشد.