loader image

جستجو

Are Iran's ultrasonic missiles real

آروتز شوا:
موشک‌های فراصوت ایران واقعی هستند؟

مرکز مطالعات سورین

چکیده

شبکه‌ خبری «آروتز شوا» در یادداشت تازه خود با اشاره به نقش پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین،‌ به بررسی این سوال پرداخت که آیا موشک‌های فراصوت ایران واقعی هستند؟

فهرست مطالب

 به‌گزارش مرکز مطالعات سورین، شبکه خبری آروتز شوا در یادداشت تازه خود به‌قلم «سالم الکتبی» نوشت: اعلامیه ایران که محافل غربی را نگران کرد، در بحبوحه نگرانی‌های موجود درباره نقش پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین منتشر شد و بر محاسبات غرب درباره پرونده ایران پیچیدگی‌های بیشتری اضافه کرد.

«امیرعلی حاجی‌زاده» -فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی- گفت: «سرعت موشک جدید، پنج برابر موشک‌های بالستیک معمولی است.»

حاجی‌زاده گفت که او معتقد است توسعه سیستم‌های دفاعی با قابلیت رهگیری این موشک، چندین دهه طول خواهد کشید و این یک «جهش بزرگ» در زرادخانه موشکی ایران است.

جالب اینجاست که اعلام ایران در مورد ساخت موشک فراصوت، درست پس از اعتراف تهران به دخالت در جنگ اوکراین منتشر شد. ایران بازی خطرناک مداخله عمدی در بحران اوکراین را انجام می‌دهد.

گزارشی که واشنگتن‌پست در 16 اکتبر منتشر کرد، نشان می‌دهد که ایران در حال آماده شدن برای ارسال موشک به روسیه است.

این موضوع از سوی تهران تکذیب شده، اما تجربه به ما آموخته است که انکار ایرانی‌ها معنای چندانی ندارد.

علاوه بر این، فرصت نادری برای آزمایش تسلیحات ایرانی در میدان‌های واقعی جنگ، آشنایی با قابلیت‌های عملیاتی آن‌ها، کار بر روی توسعه آن‌ها و رفع هرگونه ضعف در ویژگی‌ها و اثربخشی رزمی آن‌ها وجود دارد.

آنچه جالب است اینکه آیا اعلام توسعه موشک فراصوت واقعی است یا صرفاً نسخه بدوی الگوی تفکر ایرانی است.

این سطح از تشدید تهدید عمدتاً به دلیل اشتباه فاجعه‌بار راهبردی آمریکا در نادیده گرفتن برنامه موشکی ایران با آغاز مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران، در پی اشتباه دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، است که به امضای توافقنامه 2015 ختم شد.

تهدید اصلی ایران ناشی از برنامه هسته‌ای آن است که به این کشور فرصت ارزشمندی برای ادامه آزمایش‌های موشکی خود داده تا اینکه اخیراً به جایگاه اعلام توسعه موشک فراصوت رسیده و اکنون به پیشرفت‌های کیفی در استراتژی خود برای فراتر رفتن نبرد از مرزهای خود دست‌یافته است؛ حال چه از طریق موشک یا از طریق شبکه‌ای از شبهه‌نظامیان که در سراسر منطقه پخش شده‌اند و یا هر دو.