loader image

جستجو

America's inability to attack Iran's nuclear facilities1

آسوشیتدپرس:
ناتوانی آمریکا در حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران

مرکز مطالعات سورین

چکیده

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» در گزارش تازه خود از ناتوانی آمریکا در حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران،‌ خبر داد.

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین، خبرگزرای آسوشیتدپرس در گزارش تازه خود به‌‌قلم « جان گمبرل» خبر داد: در نزدیکی قله‌ای از کوه‌های زاگرس در مرکز ایران، کارگران در حال ساخت یک تاسیسات هسته‌ای در عمق زمین هستند که احتمالاً فراتر از برد آخرین سلاح آمریکا است که برای تخریب چنین مکان‌هایی طراحی شده است.

عکس‌ها و ویدئوهای آزمایشگاه Planet PBC نشان می‌دهد که ایران در حال حفر تونل در کوه نزدیک سایت هسته‌ای نطنز است که در بحبوحه بن‌بست تهران با غرب بر سر برنامه اتمی‌اش، بارها مورد حملات خرابکارانه قرار گرفته است.

با توجه به اینکه ایران اکنون پس از فروپاشی برجام اورانیوم تولید می‌کند، این تاسیسات تلاش‌های غرب برای جلوگیری از توسعه احتمالی بمب اتمی تهران را پیچیده می‌کند، زیرا دیپلماسی بر سر برنامه هسته‌ای‌اش همچنان متوقف شده است.

«کلسی داونپورت» -مدیر سیاست- منع اشاعه در انجمن کنترل تسلیحات هشدار داد که تکمیل چنین تاسیساتی یک سناریوی بد خواهد بود که خطر ایجاد یک مارپیچ پلکانی جدید را ایجاد می‌کند.

با توجه به اینکه ایران تا چه حد به بمب هسته‌ای نزدیک است، فضای کمی برای تقویت برنامه‌های خود بدون از بین بردن خطوط قرمز آمریکا و اسرائیل دارد. بنابراین در این مرحله، هرگونه تشدید تنش بیشتر، خطر درگیری را افزایش می‌دهد.

ایران می‌گوید که ساخت و ساز جدید جایگزین مرکز تولید سانتریفیوژهای بالای زمینی در نطنز خواهد شد.

تهران به هیچ طرح دیگر این تاسیسات اعتراف نکرده است.

این تأسیسات که توسط باتری‌های ضدهوایی، نرده‌ها و سپاه پاسداران محافظت می‌شود، در 2.7 کیلومتر مربع (1 مایل مربع) در فلات مرکزی خشک کشور واقع است.

چهار ورودی به دامنه کوه حفر شده است، دو ورودی به سمت شرق و دو ورودی دیگر در غرب. هر کدام 6 متر (20 فوت) عرض و 8 متر (26 فوت) ارتفاع دارند.

ایران احتمالاً تأسیساتی را در عمق بین ۸۰ متر (۲۶۰ فوت) تا ۱۰۰ متر (۳۲۸ فوت) می‌سازد.

استیون دی لا فوئنته، یکی از افراد پژوهشگر گفت: نابود کردن تونل با استفاده از سلاح‌های معمولی، مانند بمب‌های مخفی معمولی، بسیار سخت‌تر خواهد بود.

تأسیسات جدید نطنز احتمالاً حتی عمیق‌تر از تأسیسات فردو است.

به گفته ارتش آمریکا، چنین تأسیسات زیرزمینی باعث شد که آمریکا بمب GBU-57 را بسازد که می‌تواند حداقل 60 متر (200 فوت) از زمین را قبل از انفجار شخم بزند.