loader image

جستجو

روابط ایران با نیمکره غربی

نشریه نیوزیک:ایران به دنبال تقویت روابط خود با نیمکره غربی

مرکز مطالعات سورین

چکیده

نشریه «نیوزویک» در یادداشت تازه خود، ضمن اشاره به موضوع توافقنامه استراتژیک 20 ساله بین ایران و ونزوئلا، به این نکته که همکاری با کشورهایی مانند ونزوئلا برای دولت رئیسی در اولویت خواهد بود، پرداخت.

فهرست مطالب

به گزارش مرکز مطالعات سورین، نشریه نیوزیک در یادداشت تازه خود به قلم «تام اوکانر» نوشت: ایران و ونزوئلا از برنامه‌های خود برای نهایی کردن یک توافقنامه استراتژیک 20 ساله خبر داده‌اند و در این صورت، جمهوری اسلامی روابط خود با نیمکره غربی را تثبیت می‌کند. بدین ترتیب، دو دشمن آمریکا که تحت تحریم‌های «فشار‌ حداکثری» قرار دارند، با هم متحد شده‌اند.
«حسین امیرعبداللهیان» -وزیر امور خارجه ایران- و «فلیکس پلاسنسیا گونزالز» -همتای ونزوئلایی وی- در روز دوشنبه در تهران دیدار کردند و در این جلسه، «موضوعات دوجانبه و گسترش همکاری‌های دو کشور» را مورد بحث قرار دادند.
این دو «تصمیم گرفتند در آینده‌ای نزدیک، کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ونزوئلا را تشکیل دهند و یک برنامه جامع برای همکاری اقتصادی 20 ساله بین دو کشور تدوین نموده و آن را نهایی کنند.»
به گفته طرف ونزوئلایی، همان روز، پلاسنسیا با «ابراهیم رئیسی، برای پیشبرد تعمیق روابط دیپلماتیک» ملاقات کرد.
رئیسی با هدف تقویت روابط جمهوری اسلامی و ونزوئلا، از نیکلاس مادورو، رئیس جمهور این کشور دعوت کرد تا در ماه‌های آینده به ایران سفر کند. کاراکاس و تهران برای مقابله با اقداماتی که آمریکا علیه آن‌ها ترتیب داده، یک دستور کار مشترک دارند.
رئیسی در جریان این گفتگو «تحریم‌های اعمال شده توسط آمریکا علیه کشورهای ثالث را رد کرد، و با پلاسنسیا در مورد تعهد به تقویت چندجانبه‌گرایی و رد مداخله آمریکا در ونزوئلا موافقت نمود.»
رئیسی در مصاحبه‌ای در دفتر خود گفت که همکاری با کشورهایی مانند ونزوئلا برای دولت وی در اولویت خواهد بود.
رئیسی گفت: «در این دولت، ما مصمم هستیم که بر مشکلات ایجاد شده توسط دشمنان فائق آییم و راه توسعه کشورمان را ادامه دهیم. به طوری که روابط به حداکثر خود برسد.» وی در این رابطه گفت: «چشم‌اندازی روشن» برای آینده روابط ایران و ونزوئلا پدیدار شده است. ایران در سال‌های اخیر تلاش کرده روابط خود را با برخی کشورها بهبود بخشد. سال گذشته، مقامات ایرانی یک قرارداد همکاری استراتژیک 25 ساله با چین امضا کردند.