loader image

جستجو

Any agreement with Iran will be temporary

نشنال ریویو: هرگونه توافق با ایران موقت خواهد بود

مرکز مطالعات سورین

چکیده

نشریه «نشنال ریویو» در یادداشت تازه خود با اشاره به اینکه ایران خواستار تضمین دائمی از آمریکا برای توافق هسته‌ای شده است،‌ نوشت: جمهوری‌خواهان به بایدن و ایرانی‌ها هشدار می‌دهند که این توافق دوام نخواهد داشت.

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین،‌ نشریه نشنال ریویو در یادداشت تازه خود به‌قلم «کارین حجار» نوشت: زمانی که جمهوری‌خواهان این فرصت را پیدا کنند، توافق با ایران در زمان بایدن حذف خواهد شد، اما این ممکن است برای ایرانی‌ها مهم نباشد، زیرا در این میان سود زیادی به دست می‌آورند.

از روز پنج‌شنبه، این توافق متوقف شده است، به ویژه به دلیل درخواست‌های روسیه از آمریکا برای تجارت با تهران.

با این حال، ایران نیز با وجود صدها میلیارد کاهش تحریم‌ها و محدودیت‌های هسته‌ای ضعیفی که می‌تواند در این توافق به ارث ببرد، همچنان به خواسته‌های خود ادامه می‌دهد.

ایران تضمینی می‌خواهد که دولت‌های آینده آمریکا از این توافق خارج نشوند.

هنگامی‌که مذاکرات در بهار گذشته در زمان ریاست‌جمهوری روحانی آغاز شد، ایران گفت که تضمین برای مدت‌زمان دولت بایدن کافی است. در زمان رئیسی، ایران دوباره خواستار تضمین دائمی از آمریکا ‌شده است.

در ظاهر، به نظر می‌رسد این تقاضا منعکس‌کننده خشم ایران از فروپاشی آخرین توافق است. رهبر ایران که در وهله اول برجام را دوست نداشت، با این وجود، هنگام فروپاشی آن خشمگین شد.

اما تضمین دائمی‌‌ بودن مفاد قرارداد جدید عملا غیرممکن است. حتی اکنون نیز جمهوری‌خواهان به بایدن و ایرانی‌ها هشدار می‌دهند که این توافق دوام نخواهد داشت.

در پایان ژانویه، وال استریت ژورنال گزارش داد که ایران در حال دوبرابر کردن خواسته‌های خود برای تضمین دائمی ‌از آمریکا است، از آن زمان، طبق گزارش‌ها، ایران به لغو تحریم‌های تروریسم ‌موفق شده است.

روبین به نشنال ریویو گفت که از نظر قانونی، اگر کاخ سفید این توافق را برای تصویب به عنوان یک معاهده به سنا ارائه نکند، رئیس‌جمهور آینده می‌تواند از آن خارج شود.

دولت بایدن در تلاش است تا توافق جدید را بازگشتی به برجام اوباما بداند تا از چیزی که برای تصویب کنگره مناقشه‌برانگیز است  را دور بزند.

ایران در حال حاضر 5 هفته از توانایی گریز هسته‌ای خود فاصله دارد. این توافق تنها آن را تا کمتر از 6 ماه افزایش می‌دهد.

مهم‌تر از همه ایران 130 میلیارد دلار از کاهش تحریم‌ها به دست خواهد آورد. ایران اکنون به پول نیاز دارد. به گفته روبین، رهبران ایران «اقتصاد خود را به دوره قبل از تحریم‌ها گره زده‌اند، و تزریق نقدینگی واقعاً به آن‌ها اجازه می‌دهد تا پیروزی را از آرواره‌های شکست بربایند.» روبین معتقد است که یک توافق جدید، نقطه حیاتی برای حزب‌الله است.