loader image

جستجو

It is time for Israel to move away from Beijing

جروزالم پست:
وقت آن است که اسرائیل از پکن دور شود

مرکز مطالعات سورین

چکیده

روزنامه «جروزالم پست» در یادداشت تازه خود با اشاره به تشدید تنش‌های بین آمریکا و چین بر سر تایوان،‌ تاکید کرد: اسرائیل باید روابط با چین را دوباره ارزیابی کند، زیرا رهبری نظامی، سیاسی و اقتصادی آمریکا برای امنیت دولت یهود حیاتی است.

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین، روزنامه جروزالم پست در یادداشت تازه خود به‌قلم «مارک دوبویوتز» «ژاکوب ناگل» نوشت:‌ تشدید تنش‌ها بین آمریکا و چین بر سر تایوان و نحوه برخورد اسرائیل(رژیم صهیونیستی) با این مسئله، به موضوعی جدی تبدیل شده است.

اسرائیل(رژیم صهیونیستی) نمی‌تواند نقش مستقیمی‌ در این مناقشه داشته باشد، اما تل‌آویو باید پیام روشنی بفرستد: اسرائیل(رژیم صهیونیستی) صریحاً در کنار آمریکا می‌ایستد. زیرا واشنگتن به درستی انتظار دارد که متحدانش در این جنگ سرد جدید در کنار آن صف‌آرایی کنند.

امروز، روابط رو به رشد ایران و چین نگرانی بزرگی برای تلاویو و واشنگتن است. چینی‌ها در حال برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری 400 میلیارد دلاری طی 25 سال آینده در اقتصاد ایران و همکاری نظامی‌ عمیق‌تر هستند که تلاش‌های آمریکا برای تحریم و منزوی کردن تهران را کاهش می‌دهد.

این جریان مالی به ایران کمک می‌کند تا صنعت دفاعی متعارف خود را با دسترسی به تسلیحات پیشرفته چینی و پشتیبانی از برنامه‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیک خود تقویت کند.

برای اسرائیل(رژیم صهیونیستی)، این توافق باید زنگ خطر دیگری باشد: پکن دوست نیست. زمان دور شدن از پکن فرا رسیده است.

اما جدا شدن از پکن برای اسرائیل(رژیم صهیونیستی) ساده نخواهد بود. چین یکی از بزرگترین شرکای تجاری اسرائیل(رژیم صهیونیستی) و منبع سرمایه‌گذاری خارجی است.

چشم پکن به افزودن زیرساخت‌های حیاتی اسرائیل به طرح کمربند و جاده خود است. این امر شامل بندر حیفا، بندر اشدود، تونل‌های زیرزمینی و سیستم‌های کنترل در شمال کوه‌های کارمل و سیستم متروی تل‌آویو است. اهمیت استراتژیک این زیرساخت روشن است.

برخی از آن در کنار تاسیسات نظامی ‌کلیدی، تجارت‌های بزرگ، تامین‌کنندگان مواد غذایی و دیگر خدمات ضروری نظامی ‌و غیرنظامی ‌اسرائیل(رژیم صهیونیستی) اجرا می‌شود.

چین همچنین بخش فناوری پیشرفته اسرائیل(رژیم صهیونیستی) و موسسات تحقیقاتی دانشگاهی در سطح جهانی آن را به‌عنوان منبع ضروری فناوری به رسمیت شناخته است.

سرمایه‌گذاری‌های نسبتاً کوچک پکن ماهیت استراتژیکی دارند و برای استفاده از اهمیت اسرائیل(رژیم صهیونیستی) در هوش مصنوعی، فناوری‌های مافوق صوت، محاسبات لبه‌ای، وسایل نقلیه خودران، روباتیک و داده‌های بزرگ طراحی شده‌اند.

اگرچه دردناک خواهد بود، اما اسرائیل باید این روابط را دوباره ارزیابی کند، زیرا رهبری نظامی، سیاسی و اقتصادی آمریکا برای امنیت اسرائیل(رژیم صهیونیستی) حیاتی است.

با حمایت پکن از خطرناک‌ترین دشمن اسرائیل(رژیم صهیونیستی) یعنی جمهوری اسلامی، دولت یهود اکنون به وضوح می‌بیند که باید از بهترین دوست خود حمایت کند و از بزرگترین رقیب بهترین دوست خود فاصله بگیرد.