loader image

جستجو

Putin will not allow OPEC to help lower oil prices

بلومبرگ:
پوتین اجازه نخواهد داد اوپک به کاهش قیمت نفت کمک کند

مرکز مطالعات سورین

چکیده

خبرگزاری «بلومبرگ» در مطلب تازه خود با اشاره به اینکه اوپک پلاس با درخواست‌هایی برای افزایش تولید مواجه است،‌ تاکیدکرد: پوتین اجازه نخواهد داد اوپک به کاهش قیمت نفت کمک کند

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین،  خبرگزاری بلومبرگ در مطلب تازه خود به‌قلم «جولیان لی» نوشت: تولیدکنندگان نفت از گروه اوپک پلاس روز چهارشنبه برای توافق بر سر گام بعدی در مدیریت بازار خود دیدار می‌کنند. برای اولین بار در یک سال، هیچ سیاست مشخصی برای آن‌ها وجود ندارد.

در عمل، تولید این گروه بسیار عقب مانده است، به طوری که اعضای آن در ماه می، حدود 2.7 میلیون بشکه در روز کمتر از برنامه‌ریزی شده تولید می‌کنند.

اوپک پلاس با درخواست‌هایی برای افزایش تولید مواجه است. جو بایدن در اوایل ماه جاری در جریان سفر خود به عربستان از این گروه خواست تا برای کمک به کاهش تورم فزاینده، بیشتر نفت تولید کنند. جلسه این هفته اولین فرصت برای همه اعضا خواهد بود تا در مورد این درخواست صحبت کنند.

با توجه به اینکه تعداد کمی از کشورها قادر خواهند بود بیشتر از آنچه که می‌توانند تولید کنند، اگر به طور جدی به افزایش مجدد تولید فکر کنند این گروه می‌تواند اهداف همه را افزایش دهد. اما این به سادگی شکاف بین تولید برنامه‌ریزی شده و واقعی را افزایش می‌دهد. در عمل، تنها عربستان و امارات هستند که ظرفیت تولید مازاد قابل‌توجهی دارند.

جایگزین دیگر، جبران کمبود برخی از اعضای اوپک پلاس با اجازه دادن به آن‌هایی که ظرفیت اضافی دارند تا پمپاژ بیشتری کنند و بخش‌های استفاده نشده از اهداف موجود را دوباره توزیع کنند، است. این ممکن است یک رویکرد منطقی باشد، اما تا کنون این گروه تمایلی برای این امر نشان نداده است.

اما افزایش شکاف بین تولید هدف و تولید واقعی اعتبار اوپک پلاس را تضعیف می‌کند.

من فکر نمی‌کنم روسیه هیچ یک از اهداف خود را حتی به صورت موقت به دیگر اعضا واگذار نکند، مگر اینکه در ازای آن چیزی دریافت کند.

کشورهای اوپک سرمایه سیاسی زیادی را صرف وارد کردن مسکو به گروه گسترده‌تر خود کردند و تقریباً هر کاری که لازم باشد برای حفظ آن انجام خواهند داد.

آنها به احتمال زیاد به برابری هدف تولید روسیه با عربستان پایان نمی‌دهند و این امر توزیع مجدد بخش‌های استفاده نشده از اهداف دیگر کشورها را مشکل‌ساز می‌کند.

روی حمایت روسیه از چیزی که قیمت نفت را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، حساب نکنید. فروشندگان روسی برای متقاعد کردن پالایشگاه‌های هند به فرآوری نفت خام خود مجبور به ارائه تخفیف‌های بزرگ شده‌اند.