loader image

جستجو

The serious consequences of the congressional committee's investigation for Trump

گاردین:
پیامدهای وخیم تحقیقات کمیته کنگره برای ترامپ

مرکز مطالعات سورین

چکیده

روزنامه «گاردین» در مطلب خود با اشاره به پیامدهای وخیم تحقیقات کمیته کنگره برای ترامپ،‌ نوشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد ترامپ جنایت کرده است و این جنایت تنها به توطئه چینی برای فریب‌دادن آمریکا و مانع تراشی در مسیر فرایند رسمی محدود نمی‌شود.

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین، روزنامه گاردین در مطلب خود نوشت: قضات و مقامات پیشین وزارت دادگستری آمریکا می گویند، ارائه شواهد روزافزون در سه نشستِ نخستِ کمیته 6 ژانویه در مجلس نمایندگان آمریکا که از نقش محوری دونالد ترامپ در توطئه ای چند وجهی برای ملغی کردن پیروزی جو بایدن در انتخابات 2020 حکایت دارد، احتمال روبرو شدن ترامپ را با اتهامات جنایی را به شدت افزایش داده است.

در نشست‌های ابتدایی این کمیته، نوعی نقشه راه حقوقی درباره اقدامات چندوجهی ترامپ بدست آمد که در همراهی با برخی وکلای برجسته و افراد وفادار به خود انجام داده بود تا جو بایدن را از رسیدن به ریاست‌جمهوری ناکام بگذارد. این نقشه راه برای قضات وزارت دادگستری این فایده را خواهد داشت که در بررسی‌های پراکنده خود از حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره، از آن بهره‌مند شوند.

وکلای پیشین وزارت دادگستری گفته‌اند، افشاگری‌هایی که به تازگی در نشست‌های پرسش و پاسخ کمیته اتفاق افتاده، احتمال متهم شدن ترامپ به ارتکاب جرائمی را افزایش می‌دهد که دربرگیرنده توطئه چینی برای مانع تراشی در فرایندی رسمی یا فریب‌دادن آمریکا خواهد بود. ترامپ نومیدانه گام‌هایی غیر‌قانونی برداشت تا انتخاب بایدن را تضعیف کند. کمیته 6 ژانویه امیدوار بود 6 نشست پرسش و پاسخ درباره بخش‌های متفاوتی برگزار کند که معاون کمیته، «لیز چنی» آن را طرح پیچیده هفت قسمتی ترامپ برای باطل ساختن انتخابات خوانده بود.

برای نمونه، دستیاران ارشد و مقامات کابینه ترامپ، از جمله «بیل بار» -دادستان کل پیشین- پی درپی به او می‌گفتند که در انتخابات دزدی اتفاق نیافتاده و ادعاهای او مبنی بر تقلب در انتخابات به‌ کلی چرند و حرف‌های بیهوده است.

اما ترامپ به واسطه حمایت هم‌پیمانان و رفقای نزدیکش از جمله «رودی جولیانی»- وکیل شخصی- او در گذشته، مدام بر ادعاهای بی پایه و اساس خود اصرار می‌ورزید.

در بررسی‌ها، شواهد متقن بدست آمده که نشان می‌دهد ترامپ جنایت کرده است و این جنایت تنها به توطئه چینی برای فریب‌دادن آمریکا و مانع تراشی در مسیر فرایند رسمی محدود نمی‌شود.