loader image

جستجو

Endless challenges of Iran and Israel2

واشنگتن تایمز:
چالش‌های بی‌پایان ایران و اسرائیل

مرکز مطالعات سورین

چکیده

روزنامه «واشنگتن تایمز» در یادداشت خود به بررسی چالش‌های بی‌پایان ایران و اسرائیل پرداخت و نوشت:  دولت یهود به‌سرعت در حال نزدیک شدن به یک مقطع حساس در سیاست خود در قبال ایران است.

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین،‌روزنامه واشنگتن تایمز در یادداشت خود به‌قلم «ایلان برمن» نوشت: جمهوری اسلامی از دیرباز مهمترین چالش استراتژیک پیش روی اسرائیل(رژیم صهیونیستی) بوده است.

امروزه، با وجود سال‌ها تمرکز مداوم، و همچنین طیف وسیعی از ابتکارات مخفی برای از بین بردن قابلیت‌های نظامی و فناوری ایران، این تهدید به‌طور ‌‌‌قابل‌توجهی حادتر شده است.

در نتیجه، دولت یهود به‌سرعت در حال نزدیک شدن به یک مقطع حساس در سیاست خود در قبال ایران است.

دو دلیل برای تعمیق معضل ایران وجود دارد. اولین مورد، پیشرفت‌های شتابان هسته‌ای خود ایران است. اخیراً کشف شد که این کشور اورانیوم را با خلوص 84 درصد غنی‌سازی کرده است، فاصله‌ی کمی از «خط قرمز» 90 درصدی که توسط رهبران متوالی اسرائیل(رژیم صهیونیستی)  ترسیم شده است.

این پیشرفت نشان‌دهنده پیشرفت جدی و پایدار هسته‌ای از جانب جمهوری اسلامی است، پیشرفتی که به‌‌رغم فشارهای اقتصادی و سیاسی گسترده‌ای که غرب در سال‌های اخیر علیه ایران اعمال کرده، رخ داده است.

دوم، شکست رویکرد فعلی آمریکا در قبال تهدید ایران است. دولت بایدن روی کار آمد و قول داد که سیاست «فشار حداکثری» ترامپ را کنار بگذارد و به‌عنوان راهی برای جلوگیری از تهدید منطقه‌ای، با ایران تعامل دیپلماتیک مجدد داشته باشد.

با گذشت بیش از یک سال، کاخ سفید همچنان متعهد به احیای توافق هسته‌ای 2015 بین ایران و غرب است، اگرچه کارشناسان اسرائیلی می‌گویند، کاملاً واضح است که برای طرف ایرانی، این یک «مسئله مرده» است.

در نتیجه، ‌آن‌ها ادعا می‌کنند که آمریکا برنامه دیگری برای جلوگیری از هسته‌ای شدن ایران ندارد.

این خط حتی آن دسته از اسرائیلی‌هایی را که قبلاً از توافق 2015 حمایت کرده بودند، متقاعد کرده است که اسرائیل(رژیم صهیونیستی)  باید برای از بین بردن یا حداقل به تاخیر انداختن تلاش هسته‌ای ایران به‌طور یکجانبه اقدام کند.

با این حال، اینکه آیا واقعاً می‌تواند این کار را انجام دهد، موضوع بحث ‌‌‌قابل‌توجهی در کشور است. سخنی که اغلب شنیده می‌شود این است که برنامه هسته‌ای ایران بسیار بالغ، توزیع‌شده و انعطاف‌پذیرتر از آن است که با هرگونه اقدام نظامی قابل تصور اسرائیل(رژیم صهیونیستی)  کاملاً حذف شود و بنابراین نتیجه هر حمله اسرائیل(رژیم صهیونیستی)  در بهترین حالت موقتی خواهد بود.