loader image

جستجو

Benjamin Netanyahu, Israel's prime minister, during a news conference in Tel Aviv, Israel, on Monday, April 10, 2023. Rare rocket attacks from Syria embroiled Israel on yet another front after days of escalating regional violence ignited by a clash at a Jerusalem holy site. Photographer: Kobi Wolf/Bloomberg

یدیعوت آحارونوت:
چهار چالش امنیتی نتانیاهو

مرکز مطالعات سورین

چکیده

روزنامه «یدیعوت آحارونوت» در یادداشتی به بررسی چهار چالش امنیتی نتانیاهو پرداخت و تاکید کرد:  ورود ایران به باشگاه کشورهای هسته‌ای و صلحش با عربستان هم مواردی هستند که می‌توانند عمق شکستی را که کابینه کنونی تل‌آویو در 100 روز اول قدرتش با آن روبرو شده، آشکار کرد.

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین، «ایال خولاطا»، یکی از مقامات سابق رژیم صهیونیستی در موساد، طی یادداشتی که روزنامه عبری «یدیعوت آحارونوت» آن را منتشر کرده، نوشت:  مسجدالاقصی، حماس، جنبش حزب‌الله لبنان و ایران را به‌عنوان چهار چالش امنیتی بزرگ کابینه «بنیامین نتانیاهو» معرفی و تصریح کرده که شکست تل‌آویو در این چهار پرونده آشکار شده است.

طبق گزارش پایگاه خبری-تحلیلی «عربی۲۱»، این مقام امنیتی صهیونیست در تشریح چهار چالش امنیتی که در زمان کابینه  نتانیاهو رخ داده‌اند، گفت: این چالش‌ها مربوط به تحولات مسجدالاقصی، تشدید تنش‌ها با نوار غزه، رشد عملیات‌های مقاومتی در کرانه باختری و همچنین درگیری در جبهه لبنان هستند.

علاوه بر این، بحث ورود ایران به باشگاه کشورهای هسته‌ای و صلحش با عربستان هم مواردی هستند که می‌توانند عمق شکستی را که کابینه کنونی تل‌آویو در 100 روز اول قدرتش با آن روبرو شده، آشکار کرد.

خولاطا که پیش‌تر رئیس سابق شورای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی هم بوده، درباره چالش‌های کابینه نتانیاهو افزود: نخست‌وزیر و وزرای او اخیراً مسئولیت بدتر شدن اوضاع امنیتی را رد کردند و کابینه قبلی را مقصر دانستند؛

در صورتی که حتی اگر حوادث مسجدالاقصی اولین چالش امنیتی تلقی شود، من تاکید می‌کنم که این یک عرصه برای انفجاری قریب‌الوقوع در منطقه طی سال‌های طولانی خواهد بود. اما کابینه نتانیاهو در غیاب استراتژی و تصمیمات فرارگونه، از جمله قرار دادن دروازه‌های مغناطیسی که منجر به افزایش قابل‌توجه حوادث تنش‌زا شد، با این پرونده برخورد می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: آنچه که مسجدالاقصی شاهد آن است، از افزایش درگیری‌ها گرفته تا دعوت جنبش حماس به حمایت آن، مستلزم نوعی آمادگی عملیاتی، سیاسی و رسانه‌ای بود که هم‌اکنون شاهد آن نیستیم.

این دومین چالش امنیتی نوار غزه است، زیرا در 100 روز حکومت کنونی نتانیاهو شاهد شلیک ده‌ها موشک از سوی حماس بوده و به بخش بزرگی از آن‌ها اصلا پاسخ نداده است.

در دوره کابینه نفتالی بنت و یائیر لاپید، حماس ۱۵ موشک را طی ۱۸ ماه شلیک کرد که کمترین تعداد در 20 سال گذشته است.

خولاطا درباره سومین چالش امنیتی کابینه تل‌آویو افزود: سومین چالش امنیتی مربوط به عملیات مسلحانه در کرانه باختری و در داخل خط سبز است؛

طی ۱۰۰ روز اول حکومت نتانیاهو افزایش قابل‌توجهی در اندازه و تعداد این عملیات‌های استشهادی بودیم و منجر به مرگ و میر بسیاری از یهودیان شد.

وی درباره چالش بعدی صهیونیست‌ها تصریح کرد: «سومین چالش امنیتی جنبش حزب‌الله لبنان است و در اینجا ادعای نتانیاهو مبنی بر اینکه پس از توافق دریایی اسرائیل با لبنان که مورد حمایت همه روسای دستگاه‌های امنیتی قرار گرفته بود، توانسته بازدارندگی ایجاد کند، کاملاً بی‌اساس است.

این به‌‌رغم اتهاماتی بود که مخالفان مبنی بر تسلیم شدن دولت تل‌آویو در برابر تهدیدات حزب‌الله و هرگونه ارتباط عملیات مجد و حملات سنگین حماس از لبنان بعد از این توافقنامه مطرح کردند.

ادعای بازدارندگی در قبال حزب‌الله لبنان یک دروغ تمام‌عیار تلقی می‌شود که هدف آن پرتاب شن و ماسه به چشم مردم اسرائیل(رژیم صهیونیستی) است و در واقع این ادعا، به عدم پاسخ تل‌آویو به این حملات و فرسایش روند بازدارندگی در مقابل حزب‌الله کمک کرده است».

وی افزود: چهارمین چالش امنیتی در تحولات ایران نهفته است، زیرا 100 روز اول کابینه نتانیاهو ثابت کرد که تل‌‌آویو از پایین آمدن جایگاهش در مقابله با تهران رنج می‌برد. شاید توافق عربستان و ایران به رهبری چین نمونه بارز این مسئله باشد که به فعال‌تر شدن نقش و موقعیت جمهوری اسلامی کمک کرد.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که نتانیاهو و کابینه‌اش بعد از سه ماه بحران‌آفرینی در سرزمین‌های اشغالی، حالا در معرض انتقادات شدید سیاسی و رسانه‌ای قرار گرفته‌اند.

این گزارش نیز نشان می‌دهد که حجم چالش‌های داخلی و خارجی پیش روی اشغالگری بسیار زیاد است و نتانیاهو به‌عنوان نخست‌وزیر تل‌آویو در ظاهر شدن به‌عنوان رهبری قادر به آرام کردن این طوفان‌های امنیتی و نظامی ناموفق بوده است.

پایگاه خبری تحلیلی عربی۲۱ پیش‌تر هم در گزارشی به کارنامه کابینه ۱۰۰ روزه رژیم صهیونیستی به نخست‌وزیری نتانیاهو پرداخته و آن را «کابینه بحران‌زده او در طول فعالیت‌های سیاسی‌اش» توصیف کرده بود.

این پایگاه به نقل از تحلیلگران و خبرنگاران صهیونیست تشریح کرده بود که ناامنی داخلی بعد از طرح اصلاحات قضایی، متوقف شدن برنامه‌های منطقه‌ای و افزایش انتقادات بین‌المللی علیه تل‌آویو، به‌ویژه از سوی دولت آمریکا، بزرگ‌ترین چالش‌ها و مشکلات نتانیاهو در 100 روز اول ششمین کابینه وی هستند.