loader image

جستجو

Who will stop the madness of the extreme ministers of the next government1

میدل ایست مانیتور:
چه کسی مانع جنون وزرای افراطی دولت بعدی می‌شود؟

مرکز مطالعات سورین

چکیده

وبگاه «میدل ایست مانیتور» در تحلیل تازه خود ضمن اشاره به تشکیل بزرگ‌ترین حزب راست‌گرای اسرائیل توسط نتاهیاهو، به بررسی این سوال پرداخت که چه کسی مانع جنون وزرای افراطی دولت بعدی می‌شود؟

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین، وبگاه میدل ایست مانتیور در تحلیل تازه خود به‌قلم «معتصم دلول» نوشت:  از آنجایی ‌که «بنیامین نتانیاهو» -رئیس لیکود- بزرگ‌ترین حزب راست‌گرای اسرائیل (رژیم صهیونیستی)، راست‌گراترین دولت این کشور را تشکیل می‌دهد، انتظارات بالا می‌رود که او پست‌های وزارتی با نفوذی را به ایتامار بن‌گویر و بزالل اسموتریچ، وزرای راست افراطی بدهد.

بن‌گویر قبل از پیروزی و در طول مبارزات انتخاباتی خود به هوادارانش گفت که به وزارت امنیت عمومی چشم دوخته است که بر امنیت داخلی ازجمله امنیت زندان‌ها نظارت می‌کند، جایی که مبارزان مقاومت فلسطین در شرایط غیرانسانی در حال گذراندن محکومیت‌های طولانی هستند.

اکنون به گفته رسانه‌های اسرائیلی، او به‌دنبال این است که وزیر آموزش و پرورش شود و به متحد خود، اسموتریچ افراطی، وزارت دفاع را بدهد.

تایمز اسرائیل (رژیم صهیونیستی) گزارش داد که بن‌گویر در طول مبارزات انتخاباتی خود گفته که به‌دنبال تسهیل قوانین درگیری ارتش اشغالگر اسرائیل (رژیم صهیونیستی) است تا به سربازان اسرائیلی اجازه دهد به‌راحتی مظنونان فلسطینی را به ضرب گلوله به قتل برسانند.

«یائیر لاپید» درحالی‌که در حال ترک دفتر نخست‌وزیر بود، از شکست احزاب چپ در اسرائیل (رژیم صهیونیستی) ابراز تأسف کرد و گفت: «پس از شکست در انتخابات همیشه پیامدهایی وجود دارد، همیشه خشم وجود دارد.

این انسانی و قابل‌درک است، اما ما مأموریت بسیار مهم‌تری داریم. ما باید در مبارزه برای کشور عزیزمان باهم متحد شویم.»

لاپید به‌خوبی می‌داند که چنین سیاستمداران مذهبی راست افراطی چگونه به حاکمیت کشور و همچنین روابط عمومی در عرصه‌های بین‌المللی آسیب می‌زنند؛ بنابراین، او از قبل به‌دنبال متحدانی برای تشکیل یک اپوزیسیون متحد قوی باهدف بازگرداندن قدرت چپ است.

در مراسمی که به یاد خاخام فقید تندرو متولد آمریکا، مایر کاهانه برگزار شد که پیروان افراطی او به اسرائیلی‌ها و عرب‌ها حمله کرده‌اند و گاهی آن‌ها را کشته‌اند، بن‌گویر شخصیت جنجالی که آمریکا سازمانش را تروریستی می‌داند را ستایش نمود و از دیدگاه‌های او دفاع کرد.

«باروخ مارزل» یکی دیگر از فعالان یهودی راست افراطی اسرائیل (رژیم صهیونیستی) که یکی دیگر از شرکای سیاسی سابق بن گویر بود.

در سخنانی در همین مراسم گفت: «هیچ‌چیز متوقف نخواهد شد، مگر اینکه باتلاق را خشک‌ کنیم» و این درخواست قبلی برای اخراج بیش از 300 هزار فلسطینی را تقویت کرد.

بن‌گویر در دیدار با «ایساک هرتزوگ» -رئیس‌جمهور اسرائیل (رژیم صهیونیستی)، گفت که مطمئن است «اگر با جهان صحبت کنم، آن‌ها متوجه خواهند شد و اذعان خواهند کرد که من علیه همه اعراب کلی‌گویی نمی‌کنم.»

رسانه‌های اسرائیلی همچنین گزارش دادند که وی با اشاره به حزب سیاسی خود، «شروع به ملاقات با دیپلمات‌ها کرده و برای توضیح مواضع اوتسما یهودیت در سراسر جهان تلاش خواهد نمود.»

اگر بن‌گویر به وزارت امنیت عمومی واگذار شود، او بر اجرای قانون در مسجدالاقصی کنترل خواهد داشت، جایی که شهرک‌نشینان و مقامات افراطی اسرائیلی، ازجمله او، به‌دنبال تغییر وضعیت موجود به بهای حقوق مسلمانان هستند.

بن گویر به همراه هوادارانش مکرراً مسجدالاقصی را هتک حرمت کرده و مراسم یهودی را که توسط قانون اسرائیل (رژیم صهیونیستی) ممنوع شده، انجام داده است.

او سابقه طولانی در تحریک خشونت و اخراج فلسطینی‌ها از خانه‌هایشان در محله‌های فلسطینی در مجاورت مکان مقدس مسلمانان دارد.

وقتی‌که او به یک مقام ارشد دولتی باقدرت بسیار زیاد تبدیل شود، چه کسی او را منصرف و از جنون او جلوگیری می‌کند؟ وقتی به پلیس اسرائیل (رژیم صهیونیستی) دستور شلیک برای کشتن فلسطینی‌ها را بدهد، چه کسی او را متوقف خواهد کرد؟