loader image

جستجو

China and Russia lower the value of the dollar with the help of Biden

گیت استون:
چین و روسیه با کمک بایدن ارزش دلار را پایین می‌آورند

مرکز مطالعات سورین

چکیده

اندیشکده «گیت استون» در مقاله‌ای با اشاره به اینکه چین و روسیه با کمک بایدن ازش دلار را پایین می‌آورند،نوشت: بایدن اقتصاد آمریکا را به دو چهارم رشد منفی، یعنی به سمت رکود سوق داده و بنظر می‌رسد سیاست‌های او برای ادامه و تعمیق رکود، طراحی شده است.

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین، روسیه و چین تلاش دیگری را برای توسعه «ارز جهانی ذخیره جدید» آغاز کرده‌اند. تنها یک شخص وجود دارد که می‌تواند از دلار این قدرت موجود در بازار را بگیرد. جو بایدن، بزرگترین متحد چین و روسیه در بحث دلارزدایی در جهان است.

روبل روسیه، اگرچه اخیراً قدرت شگفت‌انگیزی را نشان داد، اما با توجه به مشکلات این کشور در جنگ، بنظر تداوم نخواهد داشت.

چه کسی می‌خواهد یک ارز ضعیف چینی را که به سمت لبه پرتگاه حرکت می‌کند، نگه دارد؟ ویژگی‌های یک ارز ذخیره جهانی چیست؟ پایداری آن مهم است، باید توسط یک اقتصاد بزرگ و قوی حمایت شود، باید آزادانه قابلیت تبدیل داشته باشد و به‌طور گسترده مورد استفاده قرار گیرد.

حد اعتماد به نفس آمریکایی‌ها بسیار بالاست و این اصلا خوب نیست. تنها دلیلی که دلار همچنان ارز ذخیره جهانی است، این است که هیچ جایگزین عملی وجود ندارد.

با این حال، چین و روسیه مشغول تلاش برای کشف چگونگی مهندسی معکوس، در روند دلارزدایی در جهان‌اند.

چین تحت حاکمیت حزب کمونیست نمی‌تواند اجازه تبدیل رایگان را بدهد. مدل اقتصادی پکن به پول نقد ارزان برای شرکت‌های دولتی و بانک‌های دولتی وابسته است، به این معنی که بانک مرکزی به شدت نرخ سود سپرده‌ها را کاهش می‌دهد.

اگر سپرده‌گذاران حق انتخاب داشتند، در خارج از چین بازدهی بالاتر را دنبال می‌کردند. این کشور نتوانست در نتیجه ازدحام خروج نقدینگی، مقاومت کند.

روس‌ها و چینی‌ها ده‌ها سال است که می‌خواهند به دلار حمله کنند، اما اکنون، با وجود همه چیز، فرصتی واقعی برای موفقیت می‌بینند.

سیاست‌های بایدن این ویژگی‌های پول آمریکا را تضعیف می‌کند. برنامه‌‎های مخارج جنون‌آمیز او در نهایت دلار را تضعیف می‌کند و بنابراین، جذابیت آن را به‌عنوان ارز ذخیره کاهش می‌دهد.

علاوه بر این، بایدن اقتصاد آمریکا را به دو چهارم رشد منفی، یعنی به سمت رکود سوق داده و بنظر می‌رسد سیاست‌های او برای ادامه و تعمیق رکود، طراحی شده است. همچنین، اعمال تحریم‌های دلاری او علیه روسیه، یکی از مزیت‌های اصلی دلار را تضعیف کرد.