loader image

جستجو

Zangzor Corridor will definitely be opened

ترند:
کریدور زنگزور قطعا باز خواهد شد

مرکز مطالعات سورین

چکیده

خبرگزاری  «ترند» در گزارش تازه خود خبر داد:  به‌رغم تشدید تنش‌ها بین باکو و ایروان بر سر موضوعاتی از قبیل مسدود بودن گذرگاه «لاچین»، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان اعلام کرد که کریدور زنگزور قطعا باز خواهد شد.

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین، خبرگزاری ترند در گزارش تازه خود خبر داد: رسانه‌های جمهوری آذربایجان از سخنرانی رئیس‌جمهور این کشور در نشست موسوم به «روز همبستگی آذربایجانی‌های جهان» و «سال نو» درباره تنش‌ها با ارمنستان خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری «ترند» جمهوری آذربایجان، الهام علی‌اف در این سخنرانی ادعا کرد که چه ارمنستان بخواهد و چه نخواهد، کریدور زنگزور قطعا باز خواهد شد.

وی گفت: «کار وسیعی برای باز کردن کریدور زنگزور با احداث راه‌آهن و جاده‌ها در حال انجام است. کریدور زنگزور قطعا باز خواهد شد، چه ارمنستان بخواهد و چه نخواهد. ما تعهد قاطع خود را نشان می‌دهیم و همه چیز طبق برنامه پیش می‌رود».

وی ادامه داد: «خواسته ما منطقی و عادلانه است. ما باید با جمهوری خودمختار نخجوان که جزء لاینفک (جمهوری) آذربایجان است، خط ارتباطی داشته باشیم و خواهیم داشت».

وی در این سخنرانی بار دیگر اعلام کرد که ارمنستان در دوره اشغال اراضی متعلق به جمهوری آذربایجان 65 مسجد از مجموع 67 مسجد موجود در آن مناطق را به طور کامل نابود کرد.

الهام علی‌اف با قدردانی از «بنیاد حیدر علی‌اف» افزود: «احیای این مساجد شروع شده است. مساجدی که نیاز به تعمیر دارند، در حال تعمیر هستند. باید اشاره کنم که بنیاد حیدر علی‌اف نقش اصلی را در ساخت و بازسازی بناهای مذهبی ما ایفا می‌کند. تقریباً تمام مساجد با هزینه‌های بنیاد حیدر علی‌اف بازسازی می‌شوند».

به‌رغم مخالفت‌های مقامات ارمنستان، الهام علی‌اف و دیگر مسئولان جمهوری آذربایجان بارها درباره کریدور زنگزور صحبت کرده‌اند.

چندی قبل وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در واکنش به اظهارات نخست‌وزیر ارمنستان درباره جنگ‌طلبی باکو، گفته بود: (جمهوری) آذربایجان به‌رغم سیاست تهاجمی ارمنستان، از زمان آزادسازی سرزمین‌های خود حامی و آغازگر عادی‌سازی روابط بوده است.