loader image

جستجو

Discovery of confidential documents in Mike Pence's residence1

بی‌بی‌سی:
کشف اسناد محرمانه در منزل مسکونی مایک پنس

مرکز مطالعات سورین

چکیده

شبکه خبری «بی‌بی‌سی» در گزارش تازه خود به بررسی کشف اسناد محرمانه در منزل مسکونی معاون رییس جمهور سابق آمریکا، پرداخت.

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین، شبکه خبری بی‌بی‌سی در گزارش تازه خود نوشت: «مایک پنس» -معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا- برای پاسخ به ابهامات به وجود آمده درباره موضوع پیدا شدن اسناد طبقه‌بندی‌شده در منزلش در ایالت ایندیانا به دانشگاه بین‌المللی فلوریدا رفت و تاکید کرد که حتما اشتباهی رخ داده و خوب است تا سوابق شخصی‌اش توسط منتقدان وی درباره این مساله بررسی شود.

وکیل مایک پنس هفته گذشته اعلام کرد که حدود 12 سند طبقه‌بندی‌شده را در خانه معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا پیدا کرده است.

جالب اینکه خود مایک پنس به وکیل خود که تجربه کار با اسناد طبقه‌بندی‌شده را دارد، دستور داده بود تا این جستجو را انجام دهد.

در ادامه تحقیقات وکلا و بازرسان برای جمع‌آوری اسناد محرمانه و فوق‌سری از دفاتر و خانه‌های روسای جمهوری فعلی و سابق آمریکا، چند سند هم در خانه مسکونی مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور در دوران دونالد ترامپ، کشف شده است.

این اسناد که هفته گذشته توسط وکلا در خانه مسکونی مایک پنس در ایالت ایندیانا پیدا شده اکنون به پلیس اف‌بی‌آی تحویل داده شده است.

پس از آن که سال گذشته مرکز اسناد و آرشیو ملی آمریکا از وجود چندین پوشه و بسته از اطلاعات محرمانه در منزل شخصی دونالد ترامپ در فلوریدا مطلع شد و به علت مقاومت رئیس‌جمهور سابق آمریکا، پلیس اف‌بی‌آی برای تحویل گرفتن و بازگرداندن این اسناد با حکم دادگاه به مجموعه ویلایی مارالاگو مراجعه کرد، وزارت دادگستری یک بازرس ویژه برای رسیدگی به این موضوع انتخاب کرد و تحقیقات مفصلی در این باره به جریان افتاد.

ماه گذشته هم پیدا شدن اسناد محرمانه در دفتر کار سابق جو بایدن و خانه محل سکونت او در ایالت دلاور، موجب شد که یک بازرس ویژه هم برای رسیدگی به این اسناد محرمانه که باید به مرکز اسناد و آرشیو ملی بازگردانده می‌شدند، منصوب شود.

اکنون با پیدا شدن اسناد در محل سکونت مایک پنس، ممکن است جستجو در دفاتر کاری او و اماکن محل اقامتش هم گسترش یابد و چه بسا بازرس ویژه‌ای هم برای این موضوع معرفی شود.

با این حال، کارشناسان حقوقی می‌گویند میان پیدا شدن اسناد محرمانه در دفاتر و منازل جو بایدن و مایک پنس از یک طرف و دونالد ترامپ در طرف دیگر تفاوت‌های بارزی وجود دارد و آن اینکه حجم اسناد محرمانه منتقل‌شده به مجموعه ویلایی ترامپ و مقاومت دفتر شخصی او از همکاری با مرکز اسناد و آرشیو ملی برای بازگرداندن این اسناد، موجب شده که تحقیقات قضایی رسمی با این فرض که رئیس‌جمهور سابق در نگه‌داری و دسترسی به اسناد محرمانه و فوق‌سری، خلاف قانون و آیین‌نامه‌ها رفتار کرده، شکل بگیرد.

این در حالی است که روز سه‌شنبه، ۲۴ ژانویه، گزارش شد وکلای مایک پنس خود با ارسال نامه‌ای، مرکز اسناد و آرشیو ملی را از پیدا شدن این اسناد در منزل شخصی وی مطلع کرده و متعاقب آن، اسناد تحویل پلیس اف‌بی‌آی شده است.

در نامه دیگری که وکلای پنس ارسال کرده‌اند، تصریح شده که اف‌بی‌آی به خانه پنس مراجعه کرد و مدارک را تحویل گرفت که این «فراتر از پروسه معمول» بوده و ماموران اف‌بی‌آی حتی خواستار آن شدند که «مستقیما مدارک را در اختیار» بگیرند.

بنابر قانون مربوط به اسناد رئیس‌جمهوری، کاخ‌ سفید موظف است تمامی اوراق و اسنادی که رئیس‌جمهور به آن‌ها دسترسی داشته و یا از سوی او (حتی در حد یک فیش یادآوری) نوشته شده را پس از اتمام دوره ریاست‌جمهوری به مرکز اسناد و آرشیو ملی آمریکا ارسال کند تا در آنجا علاوه بر طبقه‌بندی موضوعی و تاریخی، به طور دقیق از آن‌ها نگهداری شود.

اکنون آن‌طور که در نامه وکلای مایک پنس آمده و نسخه‌ای از آن در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته، اسناد شناسایی‌شده عبارت بوده‌اند از «چند سند که مهر طبقه‌بندی روی آن‌ها خورده و به‌طور ناخواسته در جعبه‌ای قرار گرفته» بود. بر این اساس، این اسناد در پایان دوره ریاست‌جمهوری ترامپ به خانه پنس منتقل شده بود.

در این نامه همچنین آمده است: «پس از رویدادهای اخیر، پنس با هدف رعایت کردن جانب احتیاط از وکلا و متخصصان خواست که اسناد و مدارک در دفتر شخصی او در منزل مسکونی‌اش را بررسی کنند».

وکلای پنس در این نامه «رویدادهای اخیر» که موجب به صرافت افتادن وی شده را پیدا شدن اسناد طبقه‌بندی‌شده در خانه مسکونی ولمینگتون ایالت دلاور جو بایدن ذکر کرده‌اند.

دونالد ترامپ هم دقایقی پس از انتشار نامه مایک پنس در رسانه‌های آمریکا فورا به آن واکنش نشان داد و در شبکه اجتماعی‌اش (تراست) معاون سابق خود را «یک مرد بی‌گناه» خواند که به گفته او «به عمرش هیچ عمل نادرستی را آگاهانه مرتکب نشده است. دست از سر او بردارید».

این در حالی است که از زمان رویارویی اف‌بی‌آی با ترامپ برای بازپس‌گیری اسناد طبقه‌بندی‌شده دوره ریاست‌جمهوری او که به مارالاگو منتقل شده بود، مایک پنس بارها تاکید کرده بود که گمان نمی‌کند هیچ سند محرمانه دولتی در اختیار او باقی مانده باشد.

برای مثال، او همین دو هفته پیش (۱۰ ژانویه) در گفت‌و‌گو‌‌‌‌‌‌ با شبکه سی‌بی‌اس آمریکا گفته بود روند وارسی دفترش در منزل شخصی او «به‌دقت و مفصل» انجام شده است و او از این بابت اطمینان دارد.

همزمان در تحولی دیگر، بازرسان پس از حدود ۱۳ ساعت وارسی در میان اسناد و مدارک موجود در دفتر شخصی جو بایدن در خانه محل سکونتش در ایالت دلاور، ۶ سند طبقه‌بندی دیگر کشف کردند.

آن طور که بازرس ویژه کشف اسناد در اماکن محل کار و زندگی جو بایدن گفته، اجازه این وارسی و زیر و رو کردن اسناد را خود او داوطلبانه به بازرسان وزارت دادگستری داده است.

کشف اسناد تازه بعد از شروع تحقیقات یک سرافکندگی سیاسی برای بایدن توصیف می‌شود، چون همزمان با تحقیقاتی درباره سوءمدیریت اسناد محرمانه توسط ترامپ، رئیس‌جمهور سابق، اتفاق می‌افتد.