loader image

جستجو

تایمز اسرائیل:
گفت‌وگوی رئیس سنتکام با اسرائیل در مورد همکاری مشترک دریایی

مرکز مطالعات سورین

چکیده

روزنامه«تایمز اسرائیل» در یادداشت خود از گفت وگوی رییس سنتکام با اسرائیل در مورد همکاری مشترک دریایی، خبر داد.

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین، روزنامه تایمز اسرائیل در یادداشت خود به‌قلم «امانوئل فابیان» خبر داد: «ژنرال مایکل اریک کوریلا» -رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام)- چهارشنبه شب برای سفری با محوریت تقویت روابط بین نظامیان به‌ویژه در مورد عملیات دریایی وارد اسرائیل(رژیم صهیونیستی) شد.

کوریلا که توسط ژنرال «هرزی هالوی» -رئیس ستاد ارتش اسرائیل(رژیم صهیونیستی)- میزبانی شده بود، سفر خود را روز پنجشنبه با بازدید از یگان کماندویی نخبه شاییت 13 نیروی دریایی اسرائیل(رژیم صهیونیستی) آغاز کرد.

ارتش اسرائیل(رژیم صهیونیستی) گفت که این نشست بر روی عملیات این واحد، فعالیت مشترک اخیر با نیروی دریایی آمریکا و ارزیابی‌های اطلاعاتی اخیر، متمرکز بود.

ارتش اسرائیل(رژیم صهیونیستی) از فرصت سفر کوریلا برای انتشار تصاویری از فعالیت‌های دریایی مشترک اخیر اسرائیل و آمریکا در تنگه باب المندب استفاده کرد. ارتش اسرائیل (رژیم صهیونیستی) گفت، پس از بازدید از واحد شایت 13، کوریلا و هالوی نشست جداگانه‌ای برگزار کردند که طی آن درباره «تداوم گسترش همکاری و اشتراک قابلیت‌های عملیاتی بین دو ارتش» بحث و گفت‌وگو کردند.

ما به‌طور فعال تغییرات منطقه را با تأکید بر افزایش خصومت و فعالیت تروریستی ایران دنبال می‌کنیم.

هالوی در سخنانی که توسط ارتش اسرائیل(رژیم صهیونیستی) منتشر شد گفت: دقیقاً در این مقطع زمانی حساس، روابط نزدیک ارتش اسرائیل(رژیم صهیونیستی) و نیروهای مسلح آمریکا اهمیت زیادی دارد، ما به همکاری و تعهد مشترک به امنیت در غرب آسیا ادامه خواهیم داد.

مانند هر بازدید از ارتش اسرائیل(رژیم صهیونیستی)، من کاملاً تحت تأثیر آمادگی رزمی که اینجا دیدم، قرار گرفتم. کوریلا گفت: رابطه نظامی ما با اسرائیل همچنان مبهم است. بعداً روز پنجشنبه، کوریلا با یوآو گالانت وزیر دفاع برای گفت‌وگو درباره ایران دیدار کرد. طرفین درباره چالش‌های منطقه‌ای با تمرکز بر فعالیت‌های بد ایران در منطقه غرب‌ آسیا گفت‌وگو کردند. وزارت دفاع در بیانیه‌ای اعلام کرد که این شامل تجاوز ایران در عرصه دریایی و تحویل سلاح به سازمان‌های تروریستی و نیروهای نیابتی در سوریه، لبنان، عراق، یمن و منطقه است.

در اوایل این ماه، این کشور شاهد تشدید امنیتی در چندین جبهه در طی چند روز با شلیک موشک از نوار غزه و حملات تلافی‌جویانه اسرائیل(رژیم صهیونیستی) بود.

رگبار موشک از لبنان؛ حمله موشکی از سوریه؛ یک پهپاد مشکوک ایرانی که از سوریه و حملات اسرائیل(رژیم صهیونیستی) در پاسخ پرتاب شد.

درگیری در مسجدالاقصی در کوه معبد اورشلیم و حملات تروریستی مرگبار در اسرائیل(رژیم صهیونیستی) و کرانه باختری.

گالانت با بیان جزییات مبالغی که ایران به هر یک از نیابت‌های تروریستی خود می‌دهد، اشاره کرده است که ایران تا حد زیادی پشت تشدید تنش است. این وزارتخانه گفت که گالانت «نگرانی‌های دولت اسرائیل(رژیم صهیونیستی) را در رابطه با پیشرفت ایران در برنامه هسته‌ای خود و هدف دستیابی به قابلیت‌های نظامی هسته‌ای بیان کرد».

این وزارتخانه افزود: این دو، تعهد مشترک خود را برای تعمیق همکاری منحصر به فرد و اشتراک اطلاعات بین نظامیان و مؤسسات دفاعی مربوطه خود ابراز کردند.

هالوی در این نشست در کنار سرلشکر تل کلمان، مقام نظامی مسئول امور ایران شرکت کرد.

سنتکام رسماً مسئولیت روابط ارتش آمریکا با اسرائیل(رژیم صهیونیستی) را در سپتامبر 2021 بر عهده گرفت.

تا آن زمان، اسرائیل(رژیم صهیونیستی) در منطقه تحت مسئولیت فرماندهی اروپا نگهداری می‌شد تا از تنش‌های احتمالی بین سنتکام و کشورهای عربی و مسلمان تحت آن جلوگیری شود.

حوزه‌ای که بسیاری از آن‌ها روابط رسمی با اسرائیل(رژیم صهیونیستی) نداشتند و بنابراین نمی‌خواهند به‌عنوان متحدان متقابل در نظر گرفته شوند.

با این حال، در سال‌های اخیر، متحدان عرب سنتکام به‌طور فزاینده‌ای روابط خود را با اسرائیل(رژیم صهیونیستی) توسعه داده‌اند، برخی به‌صورت غیررسمی، بنابراین این موضوع تا حد زیادی کم‌رنگ شده است.