loader image

جستجو

23 big risks and opportunities for 2023

شورای آتلانتیک:
23 ریسک و فرصت بزرگ برای سال 2023

مرکز مطالعات سورین

چکیده

اندیشکده «شورای آتلانتیک» در مقاله تازه خود به بررسی 23 ریسک و فرصت بزرگ برای سال 2023 پرداخت.

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین،‌ اندیشکده شورای آتلانتیک در مقاله تازه خود  نوشت:  اخیراً، رهبران 16 طرح و برنامه مرکز شورای آتلانتیک گرد هم آمده‌اند تا پیشرفت‌ها و روندهای سال گذشته و آینده را بررسی کنند و بزرگ‌ترین خطرات و فرصت‌های جهانی را که سال 2023 می‌تواند به همراه داشته باشد، پیش‌بینی کنند.

بزرگ‌ترین ریسک‌ها

* افزایش سازگاری با آب‌وهوا، پیشرفت در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را محدود می‌کند و حداقل 1.5 درجه گرمایش را کاهش می‌دهد: انتقال از توافقنامه COP27 به یک صندوق واقعی با پول و برنامه‌ای برای پرداخت می‌تواند فشار بر دولت‌ها و بازیگران غیردولتی را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و انتقال به انرژی پاک را کاهش دهد.

*ایران به یک قدرت اتمی تبدیل می‌شود: در سال 2023، ایران به‌احتمال‌زیاد از نقطه بی‌بازگشت عبور کرده و به یک کشور دارای سلاح هسته‌ای تبدیل خواهد شد.

*آمریکا، کلمبیا و همراه با آن، آمریکای لاتین را از دست می‌دهد: سیاست‌گذاران آمریکا ممکن است در معرض خطر از دست دادن نفوذ فزاینده نه‌تنها در کلمبیا، بلکه در کل آمریکای لاتین باشند.

*اینترنت به‌طور کامل و غیرقابل‌برگشت دوشاخه‌ای می‌شود: یکی طراحی‌شده برای تسهیل کنترل دولت با نظارت داخلی، و یکی حداقل باهدف آزاد، باز، ایمن، قابل همکاری و تحت کنترل بسیاری از افراد.

*آمریکا و متحدانش از اوکراین دست کشیدند و به پیروزی روسیه در آنجا رضایت دادند: اگر آمریکا منافع حیاتی خود را فراموش کند، پیروزی روسیه ممکن است حاصل شود.

*مجاهدان یک «پل‌تروریستی» از دریای سرخ به اقیانوس اطلس می‌سازند: مجاهدان( مرتبط با القاعده و داعش) به‌دنبال کنترل قلمرویی از دریای سرخ تا سواحل اقیانوس اطلس آفریقا هستند.

*بحران، اندکی بعد از جنگ بر سر تایوان: جنگ‌جهانی‌سوم بر سر تایوان در سال 2023 محتمل نیست، اما آنچه محتمل‌تر است یک بن‌بست جدی در قسمتی کوتاه از جنگ است که عزم آمریکا را آزمایش می‌کند و خطر جنگ در آینده نزدیک را افزایش می‌دهد.

*کشورها سریع‌تر از حد انتظار از دلار دور می‌شوند: اگر کشورها بتوانند راهی برای دور زدن دلار پیدا کنند، تأثیر تحریم‌ها به‌مرورزمان کمتر خواهد شد.

*حرکت جدیدی برای خروج آمریکا از غرب‌آسیا ایجاد می‌شود و این بار با مقاومت روبرو نمی‌شود: شرکای قدیمی منطقه‌ای اغلب نگرانی‌های آمریکا در مورد چین و روسیه را در تلاش برای محافظت در برابر چشم‌انداز خروج آمریکا از منطقه اولویت قرار می‌دهند، که تنها به افزایش احتمال آن نتیجه کمک می‌کند.

*کشورهای درحال‌توسعه از موجی از نارسایی‌ها و مشکلات اقتصادی رنج می‌برند: کشورها در حال حرکت به سمت رکود جهانی هستند. این به معنای تقاضا و قیمت کم‌تر برای صادرات غیر‌انرژی از کشورهای درحال‌توسعه خواهد بود.

*کمبود اعتماد فزاینده، دموکراسی‌ها را از درون بی‌ثبات می‌کند: بسیاری از کشورهای دموکراتیک با جوامع بسیار پراکنده، نهادهای متزلزل و شک و تردید به رهبران سیاسی خود به‌سوی سال 2023 می‌روند.

*سیاست فناوری آمریکا در قبال چین باعث ایجاد شکاف در روابط در آن‌سوی اقیانوس‌اطلس می‌شود: شرکت‌های اروپایی به‌زودی می‌توانند بین بازارهای چین و آمریکا یکی را انتخاب کنند.


بزرگ‌ترین فرصت‌ها:

*اوکراین پیروز می‌شود و بخشی نهادی از غرب می‌شود.

*دور شدن از سوخت‌های فسیلی به نقطه عطف می‌رسد.

*ترکیه به‌عنوان یک ضامن امنیت در دریای سیاه نمایان می‌شود.

*آمریکا نشان می‌دهد که « ازنظر اقتصادی به آسیا بازگشته است».

*پوتین در خارج از کشور و در داخل بازنده است.

*اتحادیه اروپا مانند یک قدرت بزرگ شروع به عمل می‌کند.

*فشار برای گسترش اتحادیه اروپا، جهان دموکراتیک را تقویت می‌کند.

*نفت ونزوئلا مورداستفاده قرار می‌گیرد و فشار بر بازارهای جهانی انرژی را کاهش می‌دهد.

*اصلاح ویزای مهارتی بالاخره در آمریکا اتفاق می‌افتد.

*بودجه برای سازگاری با آب‌و‌هوا و انعطاف‌پذیری به‌طور چشمگیری سرعت می‌گیرد و حجم آن دو برابر می‌شود.

*تغییرات اقلیمی چیزی را انجام می‌دهد که هیچ‌چیز دیگری انجام نمی‌دهد: کشورهای جنوب‌آسیا را متحد کنید.