loader image

جستجو

5 Ways Biden Can Align With Israel's New Coalition

فارن پالیسی:
5 روشی که بایدن می‌تواند با ائتلاف جدید اسرائیل هماهنگ شود

مرکز مطالعات سورین

چکیده

نشریه «فارن پالیسی» در گزارش تازه خود به بررسی 5 روشی که بایدن می‌تواند با ائتلاف جدید اسرائیل هماهنگ‌ شود، پرداخت.

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین، نشریه فارن پالیسی درگزارش تازه خود به‌قلم «آرون دیوید میلر» «دانیل سی کورتزر» نوشت: «آنتونی بلینکن» -وزیر امور خارجه آمریکا- با دستاورد دیپلماتیک نامطلوبی از غرب‌آسیا بازگشت.

اظهارات علنی بلینکن به وضوح نشان داد که او به نتانیاهو در مورد اصلاحات قضایی پیشنهادی دولتش که به گفته بسیاری از حقوقدانان، به سیستم دموکراتیک اسرائیل ضربه می‌زند، ابراز نگرانی کرده است.

بلینکن توصیه کرد قبل از انجام تغییرات حزبی به یک اجماع ملی دست یابیم.

هیچ انتخاب آسانی برای این دولت اسرائیل(رژیم صهیونیستی) وجود ندارد. در اینجا پنج پیشنهاد وجود دارد که دولت بایدن می‌تواند از آن پیروی کند تا شانسی برای پیمایش موفقیت‌آمیز در مسیری که احتمالاً بسیار دشوار است داشته باشد.

1-نخست‌وزیر را سرزنش کنید. نتانیاهو بارها گفته است که می‌تواند انگیزه‌ها و اقدامات رادیکال‌تر وزرای خود را کنترل کند و دولت بایدن باید او را به این تعهد، متعهد نگه دارد. تصمیمات کابینه اسرائیل در روز یکشنبه نشان می‌دهد که مهار تندروها برای نتانیاهو چقدر دشوار خواهد بود.

 

2-رابطه را بیشتر تعاملی کنید. نتانیاهو ابتدا به منافع اسرائیل(رژیم صهیونیستی) توجه می‌کند و بایدن نیز باید به سمت آمریکا گرایش داشته باشد.

اسرائیل(رژیم صهیونیستی) خواهان کمک آمریکا در عادی‌سازی روابط با عربستان (منفعتی که دولت بایدن هم دارد) و تشدید رویکرد در قبال ایران است.

بایدن، اسرائیل(رژیم صهیونیستی) را برای راه‌حل دو دولتی تحت فشار قرار نمی‌دهد، اما از دولت نتانیاهو می‌خواهد که از انجام اقداماتی که می‌تواند وضعیت کرانه باختری را به چیزی بسیار بدتر از آنچه که هست برساند، پرهیز کند.

 

3-ایران را در اولویت قرار دهید. هرچقدر هم که وضعیت فلسطین بی‌ثبات باشد، برنامه هسته‌ای ایران تنها موضوعی است که ممکن است باعث یک رویارویی منطقه‌ای گسترده‌تر شود که منجر به افزایش قیمت نفت و سقوط بازارهای مالی در کشورهای مختلف می‌شود.

اگر اسرائیل(رژیم صهیونیستی) در ارزیابی خود به این نتیجه برسد که باید از نیروی نظامی برای پاسخ به برنامه هسته‌ای ایران (که با سرعت پیش می‌رود) استفاده کند و آمریکا با آن مخالفت کند، ممکن است تنش‌های بزرگی ایجاد شود.

 

4-بر مسئله فلسطین بیشتر تمرکز کنید. حتی اگر چشم‌انداز پیشرفت جدی در موضوع فلسطین اکنون تقریباً وجود نداشته باشد، دولت بایدن باید به فشار بر دولت نتانیاهو و تشکیلات خودگردان فلسطین برای جلوگیری از وخامت بیشتر اوضاع ادامه دهد.

دولت بایدن باید به فشار بر محمود عباس، رئیس‌جمهور فلسطین برای از سرگیری همکاری امنیتی با اسرائیل و انجام اقدامات بیشتر برای جلوگیری از تروریسم و خشونت در کرانه باختری ادامه دهد.

 

5-تصریح کنید که آمریکا از (دخالت در) سیاست اسرائیل(رژیم صهیونیستی) دور می‌ماند، اما دولت یهود هم باید از دخالت در سیاست این کشور دوری کند.

دولت یهود باید درک کند که روابط دوجانبه زمانی رشد می‌کند که سیاست آمریکا در قبال اسرائیل از حمایت دوحزبی در واشنگتن برخوردار شود.

دولت جدید اسرائیل(رژیم صهیونیستی) گزینه‌های بسیار ناخوشایند و نامناسبی را به دولت بایدن ارائه می‌کند.

این یک ائتلاف افراطی منتخب دموکراتیک است که توسط یک نخست‌وزیر بسیار ماهر و با اراده رهبری می‌شود که هدف اصلی آن جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای یا عادی‌سازی روابط با عربستان نیست، بلکه یافتن راهی برای فرار از محاکمه جاری فساد او است.