loader image

جستجو

Besides Biden, who will defeat Trump1

وال استریت ژورنال:
به جز بایدن چه کسی ترامپ را شکست می‌دهد؟

مرکز مطالعات سورین

چکیده

روزنامه «وال استریت ژورنال» در گزارش جالبی  با اشاره به نشانه‌هایی از  زوال توان جسمی و ذهنی رئیس‌جمهور حال حاضر آمریکا،‌ به بررسی این سوال پرداخت که به جز بایدن چه کسی ترامپ را شکست می‌دهد؟

فهرست مطالب

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین،‌ روزنامه وال استریت ژورنال در گزارش جالبی اعلام کرد که حضور ترامپ در «تالار شهر» شبکه «سی‌ان‌ان» بسیار تحسین‌برانگیز بوده و به روشنی نگاه برخی آمریکایی‌ها به وی در نظرسنجی‌ها تغییر کرده است.

از طرفی جو بایدن، نشانه‌هایی از زوال توان جسمی و ذهنی و همچنین ضعف در اداره کارزار انتخاباتی خود را بیش از پیش بروز داده و به همین دلایل، سران حزب دموکرات به این فکر افتاده‌اند که بعد از وی، به راستی چه کسی توان شکست دادن ترامپ در انتخابات 2024 را خواهد داشت؟

طبق گزارش وال‌استریت ژورنال، در صورتی که نامزدی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده آمریکا از دستور کار خودش و دموکرات‌ها خارج شود و از حضور در رای‌گیری کناره‌گیری کند؛

این حزب می‌تواند روی پیروزی «میشل اوباما» -همسر رئیس‌جمهور پیشین آمریکا- نیز حساب باز کند.

طبق گزارش، اگر چه در صورت کناره‌گیری جو بایدن می‌توان روی ماشین قدرتمند سیاسی هیلاری کلینتون نیز حساب باز کرد، اما در این میان یک بانوی اول دیگر نیز وجود دارد که می‌توان از او به‌عنوان قوی‌ترین نامزد احتمالی دموکرات‌ها نام برد.
«داگلاس شوئن» -مشاور ارشد کارزار انتخاباتی بیل کلینتون- در سال ۱۹۹۶ و مشاور کارزار هیلاری کلینتون در سال ۲۰۰۰ برای انتخابات سنا نوشته که عملکرد حیرت‌انگیز دونالد ترامپ در برنامه «تالار شهر» شبکه خبری «سی‌ان‌ان» در کنار نتایج نظرسنجی‌های اخیر این واقعیت را به برخی از دموکرات‌ها نشان داده که هم‌چنان می‌توان به احتمال ریاست‌جمهوری دوباره دونالد ترامپ در سال ۲۰۲۴ فکر کرد. در جدیدترین نظرسنجی در این زمینه که به‌طور مشترک توسط روزنامه واشنگتن‌پست و شبکه خبری «ای‌بی‌سی» به انجام رسیده؛

مشخص شده که جو بایدن، رئیس‌جمهور حال حاضر آمریکا این روز‌ها از یک محبوبیت ۳۶ درصدی بهره‌مند است و این بدان معناست این مقام مستقر در رقابت برای حفظ کرسی ریاست‌جمهوری خود حدود ۶ امتیاز از دونالد ترامپ عقب افتاده است.

این وضعیت که دموکرات‌ها را به فکر پیدا کردن گزینه‌هایی برای جایگزینی بایدن انداخته؛ در عین حال این پرسش را نیز مطرح کرده که اگر به هر دلیل جو بایدن نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری نشود، چه فرد دیگری را می‌توان به‌عنوان نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۴ مد نظر قرار داد؟
مطمئنا جو بایدن مادام که از نظر وضعیت جسمانی و موقعیت سیاسی توانایی کار کردن داشته باشد، نامزد اصلی دموکرات‌ها باقی خواهد ماند.

ولی با این حال، در صورتی که روند پس‌رفت و افول او در نظرسنجی‌ها هم‌چنان ادامه داشته باشد یا از نظر وضعیت جسمانی و مسائل مربوط به سلامتی شاهد بدتر شدن قابل‌توجه حالش شویم، آن وقت است که می‌توان به این امکان فکر کرد که بزرگان دموکرات کنگره او را به کناره‌گیری از رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری تشویق کنند.

در این میان، متاسفانه این احتمال شامل اقلیت کم‌شماری نمی‌شود و به عبارت بهتر، در شرایط حال حاضر آمریکا اکثریت قابل‌توجهی از جمعیت دموکرات‌های کشور از جمله بسیاری از رای‌دهندگان حزب به این فکر افتاده‌اند که جو بایدن دیگر نباید نامزد انتخابات شود.

این باور را نتیجه نظرسنجی مشترک «ای‌بی‌سی» و واشنگتن‌پست نیز تائید می‌کند که در جریان آن، حدود دو سوم یا به‌طور کاملاً دقیق ۶۳ درصد از مردم بزرگسال آمریکا اظهار داشتند که بایدن فاقد توانایی ذهنی لازم و ۶۲ درصد هم گفتند که او فاقد سلامت جسمانی لازم برای خدمت موثر به کشور در جایگاه ریاست‌جمهوری آمریکاست.